Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cartea de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cartea de munca

Am plecat din Romania in 1985,cartea de munca am predat-o la serviciul pasapoarte .
Cum pot sa obtin o copie sau originalul ?
Doresc sa ma reintorc in tara si as vrea sa -mi iau drepturile de pensie
Orice sugestie este binevenita
Multumesc anticipat
Copie de pe carnetul dvs de munca nu aveti de unde sa obtineti.

Pentru a intra in posesia carnetului de munca, puteti sa va adresati institutiei unde ati depus carnetul de munca.

Institutia la care am lucrat inainte de plecarea din tara nu mai exista , si toate eforturile mele de a afla ceva despre ea au ramas fara succes. Care ar putea sa-mi fie obtiunile pentru a avea actele necesare pensionarii ( mi se cere cartea de munca pentru ca de-a lungul anilor am lucrat in mai multe locuri )
Din cunostintele pe care le am, orice societate care se desfiinteaza trebuie sa mute cartile de munca intr-o arhiva. Incercati sa luati legatura cu reprezentanti ai acestuia si itneresati-va de acest aspect.
Buna ziua,

Trebuie sa existe o arhiva a societatii pe undeva. Mai ales daca este vorba despre o societate de stat. Ca sa nu mai existe, societatile de stat trebuie sa fie preluate, divizate, dizolvate, absorbite sau reorganizate sub alta forme; nu dispar pur si simplu.
Despre ce institutie este vorba ?