Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Romania acorda indemnizatie pentru CCC si copiilor ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Romania acorda indemnizatie pentru CCC si copiilor nascuti in strainatate?

buna,ma numesc Anna si muncesc cu contract de munca in italia ,as vrea sa stiu daca am dreptul la indemnizatia ce se da in romania de crestere a copilului pana la 2 ani,copilul sta cu noi in italia;
multumesc
[ link extern ]

Beneficiaza de concediu si indemnizatie:
--persoanele care au lucrat cu contract de munca in strainatate si pot dovedi acest lucru
--cei care au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare profesionala
--cei care se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, care au dat licenta sau examenul de diploma si urmeaza sa se angajeze sau sa intre in somaj
--persoanele care au beneficiat de pensii de invaliditate.
Pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului, trebuie ca in ultimele 12 luni sa fi cotizat la asigurarile sociale. In ultimele 12 luni se pot include urmatoarele perioade, in care:

--ti-ai insotit sotul/sotia in misiune permanenta diplomatica in strainatate
--ai beneficiat de ajutor de somaj
--ai avut concedii si indemnizatii de asigurari sociale si de sanatate
--ai realizat, in sistemul public de pensii, un stagiu de cotizare pe baza de contract de asigurare sociala.
Acte necesare:
--actul de identitate si, dupa caz, livretul de familie
--certificatul de nastere al copilului
--certificatul de handicap al copilului (daca este cazul)
--declaratie pe propria raspundere ca cel care cere indemnizatia nu beneficiaza-in acelasi timp-de indemnizatia de maternitate
--declaratia ca celalat parinte nu primeste aceasta indemnizatie
--declaratia celui care cere indemnizatia ca se ocupa de ingrijirea si cresterea copilului si ca acesta nu este incredintat spre ingrijire altei persoane sau ca este dat in plasament
--dovada celui care cere indemnizatia ca este in concediu pentru cresterea copilului
--dovada eliberata de autoritati ori de angajator ca persoana care cere indemnizatia a platit contributiile sociale in ultimele 12 luni anterioare nasterii.

SUCCES!
=D>
MIHAI GRIGORE, Avocat
Chiar daca aveti indeplinita conditia de stagiu, mai este necesar un lucru:
Art. 7. - Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
va multumesc ca ati raspuns la intrebarea mea!!!
am uitat sa precisez ca suntem cetateni romani care avem domiciliu in romania dar avem si buletin de italia si contract de munca .deci avem contract de munca din 2002 atat eu cat si sotul meu ,in 2006 s-a nascut fiul nostru care acuma va implini 3 ani si din intamplare am aflat un caz asemanator care a primit aceasta indemnizatie si vroiam sa stiu daca si cazul nostru indeplineste conditiile pentru aceasta indemnizatie de crestere a copilului;
nu stiu nici unde se depun aceste acte si daca se mai poate tinand cont ca au trecut aproape 3 ani de la nasterea copilului;
sper sa ma puteti ajuta,va multumesc!!!
Indemnizatia pentru crestere copil se acorda pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani... prin urmare, daca copilul a implinit aceste varste nu se mai acorda aceasta indemnizatie.
OUG 148/2005 prevede ca:
Art. 10. - (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie şi stimulent, se cuvin şi se plătesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a), b) şi c).
Ca urmare, copilul avand peste varsta de 2 ani, nu mai puteti beneficia de nicio suma pentru acesta(doar, eventual, de alocatie).