Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon pierdut/insusit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon pierdut/insusit

Rescriu postul ca am senzatia ca e poate prea mult de citit.

Telefon valoros(iphone 3gs,date personale) uitat in taxi. Neretinut vreo data de identificare a taxiului in afara de companie. Cel mai probabil taximetristul si l a insusit. Telefonul poate fi depistat la cererea politiei(aspect confirmat la orange si vodafone). Politia a clasat cazul ca fiind obiect pierdut, respectiv ca pot depune o plangere peste 10 zile de la semnalare.
Care sunt conditiile in care imi pot recupera telefonul?
Cum pot convinge politisti sa apeleze la urmarirea respectivului telefon(ce spune legea privind aceste aspecte)?
Ce probleme pot aparea?

Va multumesc

Versiune pe larg
Sambata dimineata la ora 2:40 ma urc impreuna cu o prietena intr un taxi al companiei Speed taxi din fata salii Polivalente(parcat nu chemat la comanda). Stiu ora pentru ca sun un prieten sa l anunt ca plecam de la eveniment cand ma urc in taxi. Ajung la destinatie, platesc, confirm valoarea bonului-12,4 ron, dar nu mi l ofera, nu l cer pentru a l retine. Nu retin numarul masinii. Dupa ce cobor din masina imi iau ghiozdanul de laptop in spate si vreau sa fac un alt apel telefonic. Observ lipsa telefonului. Vad taxiul la capatul stazi la o distanta destul de mare pentru nu putea repera numarul. O rog pe prietena sa ma sune folosind telefonul ei. Ma suna, telefonul suna de cateva ori dupa care apel este respins. Inca doua apeluri respinse imediat, dupa care telefonul este inchis.(ceasul e 2:59, ora primei tentative de apelare,aproximativ 15 sec de cand am coborat din taxi). Urc in apartamentul prietenei, sunam la dispatcher. Aceasta ne cere detalii de identificare, ii spun doar cele legate de calatorie, fiind singurele pe care le avem. Aceasta apeleaza prin statie intreband de un taxi care a efectuat o cursa pe ruta respectiva. Nu primeste raspuns. Mergem la politie si aceastia imi spun sa revin peste 10 zile dat fiind ca nu am date de identificare al respectivului taxi si ca respectivul nu l a furat "de pe mine" ci e posibila doar insusirea sa in masura in care e considerat pierdut/uitat.
Telefonul in discutie este un iphone 3gs de 32 de gb, valoarea sa este de 650euro. El este achinzitionat pe numele mamei mele prin abonament la valoarea de 350 de euro.
Reprezinta pentru mine un bun de valoare atat materiala cat si informationala, la nivel de continut. Telefonul poate fi depistat de companiile de telefonie Orange,Vodafone prin urmarirea IMEI ului. Am confirmat acest lucru mergand la aceste companii si solicitand acest serviciu. Mi s a spus ca este posibil, dar doar la cererea politiei.
Am apelat compania de taxiuri cerand identificarea taximetristului dupa poze. Au acceptat insa acestia detin doar 80 de taxiuri, lucrand cu alte 100 de firme, fiecare avand un numar x de taxiuri, deci identificarea respectivului pare un proces anevoios si dovedirea faptului ca aceasta si l a insusit, in absenta tracking ului este dificila(pot obtine de la vodafone o factura aratand ca respectivele apeluri au fost respinse la ora x, se poate verifica bonul respectiv in cazul in care i l identific pe individ, totusi ca un nepriceput in ale dreptului tot nu il vad ca un caz solid).
Trecand cele 10 zile, e cel mai probabil ca taximetristul sa l fi pasat/vandut mai departe.
Trackingul celularului ofera pozitia acestuia cat si datele celui care il utilizeaza. In cazul in care politia ar urma aceasta actiune, care sunt conditiile in care bunul imi este restituit? Aici vorbesc de cumparator de buna credinta si cum poate fi interpretat
In cazul in care respectivul pretinde ca l a cumparat trebuie sa dovedeasca printr-o chitanta sau cum dovedeste valoarea si persoana de la care l a cumparat? In cazul in care pretinde ca l a gasit, bunul imi este automat restituit?

Care sunt sansele ca politia sa aleaga sa faca tracking si ce pot face pentru a creste aceste sanse(ma gandesc ca argument legislativ in plangerea pe care o fac) de a mi recupera telefonul?

nihilsinedeo1, utilizator
In raport de valoarea telefonului,ca si generatie si performante tehnice ,sincer,
apreciez ca sansele de recuperare sunt practic nule,dar,speranta moare ultima ..
Fata de generatia telefonului 3gs,ar fi de preferat sa il dati in urmarire ,daca are functia accesata
chiar ca l-ati putea gasi usor daca ar avea aceea functie activata.
atentionati politistii ca daca nu intreprind toate masurile ce se impun, o sa le faceti plangere la IGP.
telefonul nu are o optiune specifica activata(ceva din meniu, o aplicatie), mai ales ca o astfel de optiune se pierde in cazul in care acesta se resofteaza.
Orice telefon poate fi depistat pe baza IMEI-ului(International Mobile Equipment Identity-serie de pe chipul telefonului) de catre compania a carei cartele este folosita. Alfel spus cand incercati sa faceti un apel/trimis sms/conectat la net informatii privind serial numberul si IMEI-ul si numarul de telefon sunt trimis celui mai apropiat stalp de comunicatii a providerului respectiv. Astfel se determina pozitia telefonului(procesul e ceva mai complicat, telefonul detine si un chip de GPS si serviciu de A GPS ideea e ca tehnologia pe care o detin momentan companiile de telefoane ofera date cu o eroare de max 5 m).
Astfel este in puterea si datoria companiei de telefoane sa acceseze si ofere aceste informatii, insa doar organelor specializare-politia.

Temerile mele sunt legate de pasii pe care i ar urma politia in acest sens. In ce masura este o violare a intimitatii persoanei respective? In ce masura imi recuperez bunul in cazul in care acesta a fost vandul?
nihilsinedeo1, utilizator
Avokitten a scris:

chiar ca l-ati putea gasi usor daca ar avea aceea functie activata.
atentionati politistii ca daca nu intreprind toate masurile ce se impun, o sa le faceti plangere la IGP.

Si eu sunt de aceeasi parere.
Trebuie sa incercati.
Cu siguranta voi incerca. Intrebarea mea era legata de legislatia privind o astfel de procedura si de situatia in care telefonul este depistat insa a fost vandut(scenariu: taximetristul il da cuiva care se ocupa cu vanzari de telefoane, telefonul este vandut). imi fac probleme legat de un cumparator de buna credinta.

Va multumesc oricum pentru raspunsuri.
nihilsinedeo1, utilizator