Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... LEGISLATIE ANTREPRIZA IN CONSTRUCTII!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

LEGISLATIE ANTREPRIZA IN CONSTRUCTII!

Poate sa ma ajute un coleg cu cateva informatii, respectiv Lege, OUG sau Hot. Guv. in domeniul constructiilor, legislatie in principal pt. documentare?!
Multumesc anticipat.
CONS
legea 10/1995
Multumesc foarte mult, m-ar fi ajutat si ceva informatii legate de Cota privind garantiile de buna executie sau Cota de Antreprenor General, care stiu ca se retin in cadrul unui Contract de Antrepriza , insa nu stiu conform caror acte normative, deci pb. de natura contabila daca poti sa-mi dai si ceva informatii in sensul acesta.
Oricum iti multumesc foarte mult.
CONS
Se introduce in contract o clauza "Garantia de buna executie" prin care

"Cuantumul garanţiei de bună execuţie a contractului, in valoare de 5% (sau cat conveniti)din pretul acestuia, se va constitui prin retineri succesive din plata cuvenita Antrepernorului Beneficiarul va vira sumele retinute drept garantie de buna executie, in contul de garantii comunicat de Antrepernor, cont ce va fi comunicat in termen de...zile de la semnarea contractului.
Restituirea garantiei de buna executie se va face dupa efectuarea receptiei finale, la expirarea perioadei de 12 luni de la terminarea lucrarilor, prin notificarea de catre Beneficiarulr a agentului bancar la care s-a deschis contul de garantii.
Beneficiarul are dreptul de a emite pretenţii asupra garanţiei de bună execuţie, în limita prejudiciului creat, dacă Vanzatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin prezentul contract. Anterior emiterii unei pretenţii asupra garanţiei de bună execuţie,Beneficiarul are obligaţia de a notifica acest lucru Antreprenorului, precizând totodată obligaţiile care nu au fost respectate.”

buna ziua! Am si eu o intrebare privind garantia de buna executie... Acea suma care se constituie de catre beneficiar ca garantie, este extrasa din totalul valoric cu TVA al lucrarii sau fara?
Poate sa ma ajute cineva?
~ Conținut șters la cerere ~