Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... comodatul, pfa-ul si ipoteca
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

comodatul, pfa-ul si ipoteca

Doresc sa-mi infiintez un pfa, ca sediu am ales apartamentul proprietate personala achizitionat prin credit ipotecar - domiciliul e in apart sotiei. Am acordul vecinilor si al asociatiei. Inteleg ca trebuie sa fac un contract de comodat intre mine ca proprietar al apartamentului si mine ca PFA. Inteleg bine? Avand in vedere ca apartamentul are pe el o ipoteca si ca de ex nu-l pot inchiria (ceea ce deja am facut :D) fara sa cer acordul prealabil al bancii (ceea ce n-am facut) acel contract de comodat va fi luat in seama de cei de onrc? In incheierea de intabulare (hartie ceruta de onrc din nu stiu ce motive) e trecut si un paragraf despre ipoteca si interdictiile de inchiriere, grevare ...
Multumesc frumos.
Buna ziua !
Avand in vedere caracterul unilateral al acesui contract (din momentul incheierii lui, genereaza obligatii numai pentru comodatar) , de obligatiile comodatarului si raspunderile acestuia precum si de modul de incetare conform prevederilor art. 1573 si 1574 cod civil, puteti sa incheiati un astfel de contract. In acest fel puteti folosi apartamentul ca sediu PFA.
Cu stima !
Pentru infiintarea PFA trebuie dovedit faptul ca aveti un sediu unde va veti desfasura activitatea.
Sediul poate fi:
- proprietate personala (dovedit prin contract de vanzare-cumparare sau certificat de mostenitor);
- spatiu inchiriat (dovedit prin contract de inchiriere sau subinchiriere inregistrat la organele fiscale locale, conform Legii 181/1997);
- spatiu asupra caruia aveti un contract de comodat (dovedit prin contract de comodat, de uz, uzufruct);
- luat in leasing imobiliar (dovedit prin contract de leasing imobiliar).

Dovada sediului social se face cu unul din urmatoarele acte (in original sau in copie, dupa caz):
- contract de comodat, autentificat de un notar public sau de un avocat, la care este anexat si o copie dupa actul doveditor;
- contract de inchiriere sau subinchiriere (in cazul persoanelor fizice, acesta trebuie inregistrat la organele fiscale locale in 15 zile de la data semnarii; in cazul persoanelor juridice, nu este necesara inregistrarea la organele fiscale);
- contract de vanzare-cumparare (intabulat);
- contract de schimb (intabulat);
- contract de donatie (intabulat);
- contract de concesiune (intabulat);
- proces-verbal de receptie a constructiei (intabulat);
- contract de asociere in participatiune;
- contract de leasing imobiliar;
- contract de uz sau uzufruct;
- certificat de mostenitor;
- certificat de rol fiscat/ rol agricol;
- act de adjudecare a imobilului vandut in cadrul procedurii de executare silita;
- hotarare judecatoreasca definitiva privind uzufructul;
- contract de asistenta juridica privind stabilirea sediului social la sediul profesional al avocatului;
- act notarial de iesire din indiviziune sau delimitare a proprietatii (intabulat), sau hotarare judecatoreasca definitiva de iesire din indiviziune (intabulata).
- Daca nu se obtine acest lucru, trebuie solicitata radierea sediului vechii societati din Registrul Comertului, procedura fiind foarte anevoioasa si de durata.

Cel mai uzat contract de comodat (acordarea unei folosinte cu titlu gratuit) este Contractul de Comodat pentru sediu social. La infiintare, lipsa unui asemenea contract incheiat in mod valabil conduce la suspendarea procedurilor de constituire.
Contractul este necesar atunci cand nu exista un contract de locatiune sau un titlu de proprietate (in care cumparator sa fie pfa).
Contractul de comodat il intocmiti intre dumneavoastra proprietar cu CNP si tot dumneavoastra utilizator cu CIF. Nu e nevoie sa treaca prin notar/avocat, etc.
Trebuie mentionat faptul ca nu exista prevederi legale care sa stipuleze un termen minim sau maxim pentru care se incheie un astfel de contract. Insa, in ceea ce priveste termenul maxim trebuie avut in vedere existenta unei dispozitii care obliga proprietarul unui imobil ce face obiectul unui contract de comodat incheiat pe o perioada mai mare de 5 ani de zile sa initieze procedurile de intabulare pentru respectivul contract. Acesta este unul din motivele pentru care va recomandam ca durata de incheiere a unui contract de comodat sa fie pentru maxim 5 ani. Cele ale caror perioada depaseste termenul respectiv de 5 ani si sunt depuse la Oficiile Registrului Comertului raman a fi sau a nu fi aprobate de catre judecatorul delegat.
Deoarece, apartamentul este proprietate personala achizitionat prin credit ipotecar, puteti intocmi contractul de comodat fara acordul bancii.
Succes!

ContSters74561, utilizator
Multumesc ptr raspunsuri, m-am lamurit. (intalnisem pe forum persoane care reclamau cum ca de la onrc li s-a cerut acordul bancii si am vrut sa fiu sigur).
Referitor la inchirierea aceluiasi apartament ipotecat nu mi-e foarte clar ce risc necerand acordul bancii (unii spun ca riscurile apar atunci cand nu-ti platesti ratele .. dar asta e valabil si daca -l ai si daca nu-l ai inchiriat) dar ma gandesc sa fac chiriasilor (oameni de incredere) contract de comodat cu titlu gratuit. Ce ar trebui sa fac vis-a-vis de adm financiara? Trebuie doar sa-i anunt, sa le duc o copie dupa contractul de comodat sau ce?
Multumesc.
De fapt .. am deja un contract de comodat intre mine si mine ca pfa. Nu e un argument suficient faptul ca mi-am stabilit acolo sediul profesional? Intreb pentru ca am inteles ca odata intrat in gura admin financiare ... iesi mai greu .. daca-ti expira ultimul contract de inchiriere ei te "taxeaza " in continuare si asteapta sa le aduci bani. Asa e?
Amanunte veti primi pe mesaj privat.
Succes!