Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... diferenta dintre tutore legal, sustinator legal si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

diferenta dintre tutore legal, sustinator legal si apartinator legal

Buna ziua, as vrea sa aflu si eu care este diferenta dintre tutore legal, sustinator legal si apartinator legal si ce obligatii ar avea fiecare dintre acestia fata de o persoana varstnica. Va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg. Multumesc anticipat.
Apartinator legal, ar fi un termen ce se refera se referă la cei care îi însoțesc pe bolnavi, rude, prieteni, reprezentanți legali, in spital, atunci cand au nevoie de tratament medical.
Sustinator legal , ar fi parintele in principiu, adica cel care indatorirea de a-l sustine financiar pe minor, care este obligat la intretinerea acestuia. Insa exista obligatie de intretinere si intre copii si parinti, frati si surori, nepoti si bunici, etc, conform C. familiei.
Tutorele este acela care este desemnat sa reprezinte interesele unei persoane aflata in dificulatate , incheierea de acte juridice, administrarea bunurilor , a patrimoniului unui minor, persoanei lipsite de capacitate de exercitiu sau cu capacitate de exercititu restransa. Sau , fata de persoana cu dizabilitati ...tutorele poate exercita si drepturile parintesti fata de un minor lipsit de ocrotire parinteasca, insa, instanta acorda calitatea de tutore unei persoane din familia minorului sau , a altei persoane ce intruneste garantiile morale, materiale necesare acestei sarcini.. Fata de persoana varstnica, incapabila, se poate institui curatela sau tutela , depinde , daca este un caz de incapacitate fizica datorita batranetii, bolii fizice, sau daca persoana varstinca este pusa sub interdictie judecatoareasca.
ContSters47264, utilizator
In primul rand va multumesc pt raspuns si apoi mai am o intrebare: apartinatorul legal, sustinatorul legal sau tutorele (curatorul) au obligatia de intretinere fata de persoana varstnica? Multumesc.