Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Problemã proces de divorþ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Problemã proces de divorþ

Bună ziua, am şi eu o situaţie cu un divorţ introdus de soţia mea, după aproape 22 de ani de căsătorie. În crerea inaintată de soţie la Judecătorie a propus doi martori, pe mama şi sora soţiei, însă ulterior sora acesteia nu a dorit să fie martor în acest proces. Avocatul soţiei mele după această situaţie a încercat să impună săî stabilim doar câte un martor de fiecare parte, însă eu nu am fost de acord. A propus un alt martor în locul sorei soţiei, însă fără a solicita şi obţine încuviinţarea instanţei, iar la termenul în care trebuiau să fie audiaţi cei 4 martori, instanţa nu a acceptat decât numai câte un martor de fiecare parte, acest lucru aducându-mi prejudicii în apărare, cu toate că am solicitat să-mi fie respectat dreptul la apărare. Practic soţia mea a adus diferite acuzaţii, legate de băutură, alcool şi femei însă fără a produce nici un fel de probe, în afară de depoziţia mamei sale, care cu toate că nu ne întâlnisem în uiltimii 10 ani decât de 2 sau 3 ori, aceasta a minţit foarte mult. În final a fost admisă cererea de divorţ, însă eu doresc să fac apel împotriva hotărârii de divorţ, deoarece consider că nu cred că divorţul este cea mai bună soluţie, şi am demonstrat nevinovăţia acuzaţiilor care mi s-au adus prin documente. Ce şanse ca în apel să nu fie acceptat divorţul. În fapt au fost multe „ neclarităţi „ în acest proces de divorţ. Este vorba şi de o fetiţă de 15 ani, de care mama ei s-a demonstrat că nu are grijă de ea.
Uite cum stau treburile ! Cu privire la divort se merge pe principiul ca nu poti obliga o persoana sa-si duca viata alaturi de un sot pe care nu-l mai doreste .Este crud , ce-i drept , dar asta este realitatea . Cu privire la motivele de divort invocate de sotia ta eu nu stiu ce ai facut tu fata de cererea ei de divort ( daca ai cerut s itu divortul ,dar din alte motive ?!?!- ar trebui sa - mi spui ) . Cu privire insa la probe instanta are posibilitatea in conditiile in care apreciaza ca este suficienta declaratia unui singur martor , sa limiteze numarul acestora . Cu privire la incredintarea copilului situatia este foarte delicata .... ar trebui sa-mi spui , in detaliu ce-ai facut tu in proces .....ca sa te pot orienta cat de cat ........ dar eu iti recomand sa te adresezi unui avocat . Totusi ,avand in vedere situatia asa cum ai prezentat-o tu , eu ti-as recomanda sa epuizezi toate caile de atac dar te rog sa nu pleci de unul singur la drum , mergi la un avocat !
Scuza-ma ! Am recitit mesajul tau . Tu nu vrei sa divortezi se pare si te intereseaza daca sunt sanse ca cererea de divort a sotiei tale sa fie respinsa . Eu spun ca nu sunt sanse . ( vezi inceputul mesajului anterior ) . " Batalia" ar fi trebuit sa o porti cu privire la motivele de divort si la incredintarea minorei .
Vă rog din suflet să mă înştiinţaţi dacă a-ţi primit mesajul în legătură cu divorţul pe mesaj privat. Vă mulţumesc încă o dată.
Din pacate nu am primit mesajul de la d.stra la rubrica mesaje private .