Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier soldat cu autovatamare corporala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier soldat cu autovatamare corporala

Conducand motocicleta proprietate personala in drumul catre serviciu, unul cu masina mi-a taiat calea si am franat. Motocicleta s-a oprit, deci eram deja stationat, dar aceasta fiind grea am scapat-o pe picior si mi-am fracturat 2 degete la laba piciorului stang. Mi-au retinut carnetul si mi-au facut dosar de cercetare penala. Dovada a ajuns la mine cu o intarziere de 3 saptamani de la accident, nu era in totalitate completata si nu era conforma cu realitatea(adica suna cam asa: a fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unei persoane- ce naiba, nu m-am lovit cu nimeni si nici nu am lovit pe nimeni asa cum se intelege din ceea ce a scris politistul). Declaratie nu am dat, nu pentru ca nu am vrut, ci pentru ca nu mi-au luat ei(politistul mi-a spus ca ma deranjeaza la spital in 2 zile pentru declaratie si nu l-am mai vazut de atunci). Procesul-verbal inca nu stiu daca exista pentru ca nu l-am vazut pana acum. Nu prea mi se pare corect. Daca acum am dosar penal, de ce dracului mi-au luat carnetul? Pe dovada apare art. 48/OUG 195 cu toate ca i-am spus politistului ca eram stationat cand am cazut, iar acum, daca am dosar penal care se judeca, eu nu beneficiez de przumtia de nevinovatie? Pana cand se dovedeste ca sunt vinovat, n-ar trebui ca permisul sa-mi fie returnat? Am auzit ceva referitor la un certificat de grefa. Ce trebuie sa fac in privinta asta? Multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta cu sfaturi si informatii.
Certificatul de grefa il obtineti doar daca cercetarea penala se va finaliza cu trimiterea dvs.in judecata si obtinerea unui nr. de dosar penal inregistrat la judecatoria unde s-a savarsit infractiunea.

poate e bine sa va interesati si dvs. in mod direct la Politie si nu sa asteptati sa fiti cautat; aveti tot interesul sa clarificati problema si sa explicati autoritatilor , prin darea declaratiei, cum s-au petrecut faptele. Bine ar fi ca politia sa incerce sa gaseasca adevaratul vinovat, poate va amintiti nr. de circulatie al masinii care v-a taiat calea, ori macar o parte a acestuia.
Puteti consulta si un avocat din raza teritoriala unde se instrumenteaza dosarul de cercetare penala.