Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda

In Legea 16/1994(Legea Arendei) este prevazut ca termen de arendare " pt minim o perioada de 5 ani ".Stiti cumva daca modificarile ulterioare ale acestei legi au scurtat acest termen ? De ex daca arendatorul se hotaraste sa vanda pamantul in al doilea an al derularii contractului,la ce sa se astepte din partea arendasului, in acest caz avand in vedere ca la obligatiile sale contractuale in Legea amintita se prevad "netulburarea folosintei" terenului si "se garanteaza arendasul de evictiune totala sau partiala a bunului arendat ". Va multumesc
Doamna draga, te pot ajuta cu legea respectiva in forma valabila la data de azi ...daca esti interesata ,scrie-mi!