Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen de prescriptie a executarii silite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen de prescriptie a executarii silite

Buna seara
va rog daca ma poate lamuri cineva: in noiembrie 2004 a ramas irevocabila o sentinta civila prin care s-a dispus evacuarea unui chirias.
In martie 2005 prin executor judecatoresc am evacuat chiriasul.
In 28.10.2005 a ramas irevocabila sentinta civila prin care chiriasul era obligat la plata cheltuielilor de judecata in solidar cu unitatea detinatoere.
Executorul a facut demersuri pentru a afla ce bunuri detine debitorul meu.
In februarie 2007 unitatea detinatoare mi-a achitat cheltuielile de judecata. Initial formulase contestatie la executare care i-a fost respinsa, asa ca si-a achitat datoria.
Intre timp, debitorul meu s-a judecat cu unitatea detinatoare si cu Ministerul finantelor pentru a obtine despagubirile ce i se cuvin. Sentinta a ramas definitiva si irevocabila in octombrie 2008. Ministerul finantelor trebuie sa-i achite despagubirile Sentinta pe care debitorul meu nu a investit-o, dar eu am legalizat-o.
In noiembrie 2008 m-am prezentat la executor si i-am solicitat cheltuielile de judecata din octombrie 2005. Ministerul finantelor a raspuns ca debitorul meu nu a deschis cont la Trezorerie.
In iunie 2009 m-am adresat instantei cu o cerere de validare poprire, indicand ca tert poprit Ministerul finantelor.
Acesta depune intampinare prin care invoca pa cale de exceptie prescriptia dreptului de a cere executarea silita. In drept art. 405 alin. 3.
Din ce data incepe sa curga termenul de prescriptie?
Va multumesc.
Buna ziua !
Al. 2 al aceluiasi articol 405 c.p.c., spune clar ca "termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita", in cazul dumneavoastra , martie 2005.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Si , in cauza , pentru a putea fi solicitata executarea silita , trebuie respectat termenul de 3 ani.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.