Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este salariul unui Consilier juridic Asistent?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este salariul unui Consilier juridic Asistent?

Buna seara,

As dori sa stiu care este salariul brut al unui Consilier Juridic Asistent t-Serviciul Contencios Administrativ, Juridic dintr-o primarie?

Si cam ce alte bonusuri sau stimulente mai poate avea?

Va multumesc,

Mihaela
Dati-ne numele persoanei pentru a ne informa si daca salariul nu este confidential, va comunicam
Nu este cineva anume, dar as vrea sa aflu cat castiga cineva in acest post?

O suma minima si una la care se poate ajunge.

Multumesc
depinde de primarie, primar si de bugetul pe care-l are...nu exista o salarizare unitara.Teoretic, ar trebui sa va de-a cel putin minim pe economie, pentru absolventi de studii superioare de lunga durata (1200 lei) Pentru personal încadrat pentru funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de: - studii superioare = 2, (salariu minim 1200 de lei) – grupa 1 şi 2 studii superioare de lungă durată (ex. ingineri, econom., jurişti, profesori etc.)Pentru o încadrare corectă, se va solicita nivelul studiilor solicitat la ocuparea postului. Nerespectarea prevederilor de catre angajatori, duce la amenzi de la 1000 la 2000 ron.

Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Conform OG 6/2007 actualizata, acestea sunt salariile de baza pentru cele trei trepte de salarizare ale functiei publice de consilier juridic (niveluri pastrate sin in 2010, conform legii 330/2009):
Asistent - 1 866 RON
Asistent - 2 818 RON
Asistent - 3 747 RON
Bonusuri??:) la primarii si pe timp de criza?:) Pai, salariu de merit nu mai exista, sporul de mobilitate si confidentialitate pentru consilierii juridici fp nu se acorda (exista o decizie a ICCJ in acest sens)...prime nu se dau anul acesta, nici ore suplimentare...
Ati putea primi sporul pentru conditii vatamatoare de pana la 15% la salariul de baza (daca in primaria respectiva se da asa ceva), eventual un spor de fidelitate (daca a fost prevazut prin acordul colectiv in primaria respectiva), drepturi speciale pentru refacerea capacitatii de munca sau suma de reprezentare (bani de haine). Si cam atat...
Kyandra, moderator
Si cand ma gandesc ca eu credeam ca poate ajunge undeva la 2000 de ron!

Multumesc Kyandra.