Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radare noi
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radare noi

Noile radare vor funcţiona pe toate tronsoanele de drum: cu o abatere de 10 km/ oră peste limita maximă admisă: de la 81 de km/oră, acolo unde limita e de 70 de km/oră, de la 101 acolo, unde limita e de 90 de km/ oră, şi de la 141 de km/oră pe autostradă.
„Imaginile sunt extrem de clare, putem vedea nu doar numărul maşinii, ci şi pe cel aflat la volan. În plus, spre deosebire de cel vechi, e dotat cu «in fra roşu» şi ne dă imagini clare şi noaptea. (...) Acum, sunt înregistraţi toţi parametrii: viteza de rulare, sensul pe care se deplasează, viteza de la care aparatul e reglat să ne avertizeze, dar şi viteza pe care o are patrula în acel moment”.
Deşi noul radar e dedicat, în primul rând, celor care calcă peste limită pedela de acceleraţie (viteza excesivă fiind principala cauză a accidentelor grave), el poate fi folosit împotriva tuturor celor care încalcă regulile.
„Vom sta şi în intersecţii, unde-i putem surprinde pe cei care trec pe roşu, pe cei care nu le acordă prioritate pietonilor sau depăşesc neregulamentar. Iar dacă vreunul e recalcitrant, aparatul permite în registrarea audio şi în exteriorul ma şinii, aşa că va obţine doar o altă probă împotriva lui”.
„Până acum, imaginile surprinse de vechiul radar puteau fi şterse de poliţist, din maşină. Dacă, tentat de o şpagă substanţială, vreun agent voia să-l mai ierte pe câte unul, putea face asta liniştit. ªi au fost cazuri... Acum însă, poliţistul din maşină nu mai poate şterge imaginile. Parolă pentru asta, dar şi pentru descărcarea imaginilor în computer, are doar şeful...”.
Noul radar funcţionează ca şi un computer. „Are hard-disk, drept care e cam greu să mai păcăleşti pe cineva. Aşa că, şi dacă am putea şterge imaginile, am a vea probleme serioase, pentru că, la orice percheziţie informatică, chiar şi filmul şters e recuperat. Chiar dacă tastezi «delete», totul e păstrat pe hard suficient timp pentru a constitui probe la dosar împotriva celor care încearcă ceva”.
Oricât de performante, detectoarele de radar de pe piaţă se dovedesc inutile în faţa „radarului-minune”, capabil să vizualizeze contravenienţii la 360 de grade, pe o rază de 1,5 kilometri.
[ link extern ] > ;)
Interesante informatiile si precizarile realizate,dar care cu toate sanctiunile care vor fi aplicate urmare noii generatii de aparatura ,nu va conduce la scaderea semnificativa a incalcarii normelor de circulatie
Reclamă frăţicule...De nu are parola Tuzgureanu de la radar o are şăful lui care vrea şi el o vilă, un cont gras că se taie pensiile, etc.
ªi orice face un om, altul mai deştept poate desface. N-are să dureze mult şi vine şi antidotul. Totul este până află băieţii punctul slab al noului radar, căci trebuie să existe vreunul.
Oricum astea sunt montate pe dricurile MCV care dacă eşti puţin atent le vezi de la o poştă.
eugen68octavian, utilizator
Decat sa toace iar o gramada de bani pe noile aparate impreuna cu masinile pe care sunt dotate, mai bine mai reparau cativa km de drum. Daca stam sa ne gandim mai multe accidente se produc din cauza drumurilor distruse decat din cauza vitezei. Pana la urma militienii nostri au o noua jucarie pentru vanatoare, mai ales ca nu mai prea fac altceva.
Chiar ieri pe DN1 treceau linistite niste carute pe langa masina politiei, asa ca... e fara cuvinte. In tara asta legile sunt doar pentru soferi.
Deja a aparut si antidotul.Este vorba despre noile detectoare de radar ce detecteaza semnalul pe care filmeaza radarul in stand-by(banda pop).=D>
Cele mai performante radare din România au ajuns şi la Braşov, deocamdată 11, montate pe autoturisme Dacia Logan. În perioada următoare sunt aşteptate alte trei autovehicule. Vor intra în trafic doar peste vreo două săptămâni, după ce vor fi obţinute toate aprobările necesare.
Ministerul de Interne a achiziţionat cu fonduri europene un lot de aproape 440 de autovehicule, dotate cu aparate radar ce fac parte din ultimele generaţii utilizate de Poliţiile din Europa. În plus, în fiecare maşină există etilotest, staţie de emisie-recepţie fixă şi mobilă, seturi de cauciucuri de vară, respectiv iarnă. Aparatele radar sunt fabricate în Marea Britanie, au camere video performante, iar pe lângă antena radar există şi un dispozitiv GPS, care menţionează cu exactitate locul unde va acţiona aparatul. Noile aparate radar au posibilitatea de a monitoriza separat fiecare sens de circulaţie. Camerele video au o optică mai performantă (26x) decât cele folosite până nu demult şi sunt dotate cu sistem de filmare în infraroşu, oferind posibilitatea acţionării şi în zone neiluminate. De asemenea, aparatele radar stochează informaţiile pe hard-disk şi pot funcţiona în regim „stand-by”, perioadă în care aparatul nu emite unde şi îl face aproape imposibil de detectat de către detectoarele radar.
Noutatea faţă de vechile aparate radar constă în faptul că înregistrarea se face pe un hard-disk şi nu pe casetă. După ce se încarcă, imaginile vor fi descărcate pe o staţie specială. Înregistrarea se face în toate poziţiile şi imaginea este preluată cu 30 de secunde înainte. Aceste echipamente măsoară viteza pe o rază de 1,5 kilometri, pe linie dreaptă. ;)
[ link extern ]
Corina Capotã, Avocat