Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... 2%din impozit pentru un liceu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

2%din impozit pentru un liceu

Un sfat daca se poate : mi se retine 2% din impozit pentru pensiile private.
Mai pot da 2% din impozit si pentru liceul din oras ?
Multumesc
Eu cred ca vi se retin 2% din venit pentru pensiile private la care sunteti obligat sau ati contractat chiar dvs. acest gen de asigurari sociale, iar cei 2% pe care vreti sa-i donati unui liceu se pot retine din impozit.
Ca principiu general insa, in situatia in care acei 2% de care puteti dispune in mod liber din impozit pentru donatii i-ati "utilizat", atunci nu puteti depsi aceasta cota.
Multumesc pentru raspuns
pentru pensiile private obligat ( sub 40 ani )
Se poate afla daca am mai facut o donatie sa nu fac o ilegalitate ? (de pensiile private stiu sigur ca am facut )
Multumesc