Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul iesire la pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul iesire la pensie

am intrat site-ul de calculare a varstei de pensionare, dar acolo mi se scad anii de munca in grupa 1 din varsta standard de 65 ani, nu din cat este acum...

am lucrat in grupa I-a in perioada 01/07/1975-20/10/1980 si 20/04/1982-01/3/1996, iar in grupa a II-a in perioada 01/03/1996-01/04/2001
cand as putea depune dosarul de pensie, daca sunt nascut la data de 03/11/1957???
Puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la 63 ani si 4 luni cu un stagiu de cotizare de 35 ani.
alexandru andra, utilizator
Nu puteţi beneficia , acum, de reducerea de 10 ani şi 10 luni, pentru cei aproximativ 19 ani şi 2 luni, lucraţi în grupa I de muncă, întrucât în intervalul decembrie 2009 - martie 2009, se pot pensiona la limită de vârstă bărbaţii care au implinit vârsta de 63 de ani şi 9 luni.

Printr-un calcul matematic simplu, rezultă că dumneavoastră trebuia să aveţi 52 ani şi 11 luni, pentru a putea solicita acordarea pensiei pentru limită de vârstă.

Dacă se menţin reglementările actuale, puteţi solicita pensie pentru limită de vârstă, la 53 de ani şi 2 luni, începând cu ianuarie 2011.

O zi bună să aveţi!
florisiris, utilizator