avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate adrian.cristea

Activitate adrian.cristea

Multumesc frumos.

Aceasta actiune o pot face singur sau e nevoie sa-mi iau un avocat? Se plateste o taxa de timbru?
Asta nu e o problema, deoarece noi am platit impreuna doar 9 luni din acel credit. Ideea e daca pot reface actele masinii si prin ce mijloc poate ea ataca eventual acea actiune in anulare a contractului de vanzare-cumparare intre soti?

Multumesc mult!
Creditul a fost facut pe numele meu iar fosta mea sotie este co-debitor. Eu sunt in primul rand interesat sa pot trece masina pe numele meu deorece nu pot sa-mi fac asigurare CASCO, nu-mi pot face reparatiile necesare si depind de ea la acest aspect. Mai mult nu gasesc cartea de identitate a masinii si vreau sa merg in concediu si nu pot iesi cu masina din tara deoarece am nevoie de imputernicirea ei.

Multumesc mult!
Buna.

Ma lovesc si eu de urmatoarea spetza. Sunt divortat din februarie 2009 si nu am facut partajul cu fosta mea sotie. Divortul a fost pronuntat definitiv cu acordul partilor in prima sedinta iar noi ne-am inteles verbal asupra bunurilor ce fac obiectul partajului.

Problema o constitue un autoturism care a fost achizitionat in timpul casatoriei prin vanzarea unui alt autoturism care era in proprietatea mea din inainte de casatorie si diferenta achitata dintr-un credit de nevoi personale.

Initial acest autoturism a fost inmatriculat pe numele meu, iar ulterior la insistentele fostei mele sotii am inmatriculat acest autoturism pe numele ei (in timpul casatoriei) in baza unui contract de vanzare-cumparare intre noi, contract care nu are nici un pret.

Pot cere eu anularea acelui contract de vanzare-cumparare in baza art. 1307 Cod Civil si sa cer inmatricularea autoturismului pe numele meu? Daca da, de ce documente am nevoie si ce taxe trebuiesc achitate?

Multumesc mult!