avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate grosudiana

Activitate grosudiana

Răspuns la discuția Pensie alimentara pentru studenti
radorim a scris:

din experienta proprie: nu se percep taxe , cheltuieli de judecata pentru actiune de pensie de asta!avocatul nu-i necesar- bani cheltuiti de pomana-instanta va da cistig de cauza, legea e clara, va trebuie adeverinta ca urmati cursuri...Acu' nu stiu daca rezultatele dvs. la cursuriinfluenteaza acordarea pensiei..?!(as fi curios sa aflu si eu ca acu' ai 5-6 restante pe care le poti duce pina-n anu" 3 si STUDENT te numesti! ...sistem de invatamint!..sistem de luat banii!) O sa va acorde pensie, babaca n-are cesa motiveze!

Momentan nu am cum sa am restante deoarece sunt abia anul intai si sper sa nu am niciuna,..(am planuri mari sa plec afara cu o bursa sa studiez un semestru...eventual sa fiu din nou sefa de promotie:D),.. Si in mare cam cat dureaza un asemenea proces? Pentru ca studiez in Cluj-Napoca la sute de kilometri de casa si nu voi putea lipsi foarte mult de la cursuri. Va multumesc ca imi limpeziti calea si mi-o faceti mai usoara . Apreciez gestul!
Răspuns la discuția Pensie alimentara pentru studenti
Stoica Ioana a scris:

Mentionati in cererea de chemare in judecata ca solicitati cheltuilelile de judecata si faceti dovada acestora .
Rezultate dumneavoastra reflectate in bursa obtinuta nu au nicio influenta asupra pensiei de intretinere.;)


Asta inseamna ca mai intai trebuie sa platesc eu onorariul avocatului si cheltuielile si abia apoi sa primesc banii inapoi.Onorariul difera in functie de avocat,nu? Deasemenea se poate judeca si in lipsa?Multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte.:thumbup:
Răspuns la discuția Pensie alimentara pentru studenti
Stoica Ioana a scris:

Competenta , in materie de pensie de intretinere , (stabilire , marirea cuantumului ) e judecatoria in a carei raza teritoriala domiclieaza fie paratul , fie reclamantul .Aceasta e o competenta teritoriala alternativa , instituita de art .10.C.Procedura Civila.

Chiar daca nu veti reusi sa aflati veniturile salariale , si locul de munca , instanta de judecata , in vederea exercitarii rolului activ , va avea in vedere aceste aspecte.


Un alt lucru care ma intereseaza este daca exista vreo modalitate prin care el sa fie obligat sa plateasca cheltuielile de judecata si avocatul meu avand in vedere ca nu am niciun venit, poate doar o bursa.Deasemenea as dori sa stiu cam cat ajunge onorariul unui avocat pentru un asemenea proces si cheltuielile de judecata, macar in mare. Va multumesc enorm pentru raspunsurile prompte pe care le oferiti. Conteaza enorm. Va doresc toate cele bune voua si celor dragi voua!!!:D
Răspuns la discuția Pensie alimentara pentru studenti
top dan a scris:

In privinta pensiei de intretinere nu poate interveni nici o tranzancvtie caci ar fi lovita de nulitate absoluta. Dv daca va afklati in continuarea studiilor urmeaza sa beneficiati de pensie pe aceasta durata dar nu mai mult de 26 de ani. Puteti sa il actionati in judecata pe tata fie ;la domiciliul dv. fie daca aveti resedinta stabilita la Cluj. Trebuie in principiu sa stiti si adresa si locul de munca altfel pensia s-a stabili la nivelul salariului minim


Trebuie sa stiu numele firmei si adresa acesteia sau adresa lui?
Buna ziua/seara in primul rand,
Apelez la ajutorul dumneavoastra in speranta ca ma veti lamuri in privinta acordarii pensiei alimentare in cazul studentilor.
Sunt studenta in anul I la Facultatea de Business, Cluj-Napoca, la buget si in prezent nu mai beneficiez de pensie alimentara de aproximativ 2 ani si acest lucru se datoreaza faptului ca tatal meu a semnat un contract cu fratele sau acum multi ani prin care este de acord sa ii cedeze partea sa din mostenirea apartamentului la moartea bunicii, in schimb acesta din urma trebuia sa isi asume plata pensiei alimentare mie si fratelui meu mai mare, suma dealtfel extrem de infima( 15 Ron /luna pentru amandoi).Acum am aproape 20 de ani si vreau sa stiu ce as sa fac in privinta asta, deoarece mama mai are in grija 5 copii, nu lucreaza si nu are posibilitatea de a ma intretine in facultate. Ma gandeam sa apelez la un avocat si sa il dau in judecata,dar pentru asta ce este necesar sa stiu(locul de munca, salariu etc.)?Ce mai stiu din ce am auzit este faptul ca nu trebuie sa am un loc de munca si sa fac dovada ca sunt studenta. In speranta ca voi primi un raspuns afirmativ cat mai repede ,va multumesc anticipat, deoarece am vazut ca ati dat raspunsuri valabile atator persoane.
P.S: In cazul in care il dau in judecata este necesar sa o fac la tribunalul din localitatea in care sunt domiciliata(Bacau)?Sau se poate si de la distanta(Cluj-Napoca)?