avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate elftsaftica

Activitate elftsaftica

Exista Hotarare de Guvern la propunerea ANFP pentru reglementarea creditelor pentru promovarea functionarilor publici?
Buna ziua,
Prescrierea unei faptei penale implica reangajarea unui salariat?
Buna ziua
Va rog frumos daca are cineva stiinta unde pot gasi Ordinul 50/1990 al MMPS republicat in 1994

Am mare nevoie de el
multumesc
Buna ziua, Vreau sa intreb daca o persoana(barbat) care iese la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare(reducerea varstei este de la 65 la 60 de ani datorita grupei a II - a de munca), poate sa lucreze in continuare pana la implinirea varstei de 65 de ani? Poate cumula pensia cu salariul? Este obligat sa anunte institutia ca are decizie de pensionare?In ce mod isi poate continua activitatea? Ramane pe post sau trebuie incheiata activitatea si prelungirea activitatii se face pe un nou contract cu scoatere la concurs?
1. prelungirea raportului de serviciu al unui functionar public(femeie) se face prin cerere cu 60 de zile sau 30 de zile inainte? - temeiul legal
2. Prelungirea se face pentru maxim 3 ani , fara cerere anuala sau trebuie cerere depusa anual pentru aprobarea conducatorului institutiei? - temei legal
o persoana poate fi detasata in alta institutie daca la institutia unde lucreaza are suspendat raportul de serviciu pentru control judiciar ? Mentionez ca este functionar public. Il pot lua prin detasare ? Este legal.
Va multumesc pentru raspuns dar tocmai aici am marea nelamurire (am uitat sa spun suntem functionari publici):
Conform H.G.250/1992 „Art. 25. - (1) Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, iar in Legea 188/1999(r2) privind Statutul functionarilor publici Art. 95. - (1) Raportul de serviciu se suspendă la iniţiativa funcţionarului public în următoarele situaţii: (2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 3 ani. Drept urmare perioada de 6 zile ce este suspendare sau concediu fara plata.
Va multumesc
Buna ziua ,
Am un salariat care doreste sa faca o cerere de suspendare a raportului de serviciu pe o perioada de 6 zile. Aceasta perioada este considerata suspendare sau concediu fara plata, suspendarea facandu-se intre o luna si trei ani (dar sub o luna?). Poate beneficia de concediu fara plata? - temeiul legal

Va multumesc
Buna ziua,
Va rog daca are cineva anexa 2 cu puncul 179 din ordinul 50/1990.
Am gasit anexa 2, dar incompleta.
Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns!
Ce alta solutie as avea stiind ca la bugetari plata orelor suplimentare nu poate fi pusa in discutie( cel putin la noi). Angajatul a lucrat ca electrician un program de 12 cu 48 avand zile de completare a orelor lunare, iar acum ziua este de cel putin 10 ore inclusiv sambata si duminica si uneori si noaptea (cand sunt probleme). Oricat de bine intentionat ar fi un om nu poate lucra munca patriotica la infinit fara o plata corespunzatoare. Nu si-a dorit postul de sef tehnic si cred ca va renunta in favoarea programului mai lajer. Tin sa spun ca acum nu are doar responsabilitatea de a coordona tehnic ci isi face in continuare si meseria. Cat despre un alt loc de munca nu se pune problema datorita zonei si a varstei(49 ani).
Multumesc anticipat