avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate adina ivan

Activitate adina ivan

buna ziua. avem si noi o problema si nu stim sa o rezolvam, va rugam poate ne dati cateva sfaturi-
noii nostri vecini au demolat o casa care se afla pe hotarul dintre proprietatile noastre si apoi au inceput constructia unui bloc de apartamente tot pe hotar, dar fara acordul nostru.
in 2 sapt deja au ajuns la etajul 2, si toata curtea noastra este umbrita de aceasta constructie. ne gandim ca la finalizarea acesteia nu vom mai avea niciun pic de soare, deoarece casa noastra parter este in umbra constructiei susamintita.
Noii vecini au venit sa se inteleaga cu noi, adica ei vor sa semnam o declaratie, in care sa fie mentionat faptul ca:
-au voie oricand sa tencuiasca spatele casei,
-sa puna geamuri spre curtea noastra
- si sa edificam constructia amplasata pe hotar, in schimbul a unei sume de bani, suma care este trecuta in aceasta declaratie, deci va trebui sa platim impozit.
TOATE ACESTEA SUNT IN FAVOAREA LOR NU?
As vrea sa stiu ce trebuie sa mentionam in acest acord sau declaratie cum s-o numi, sa ne ajute intr-un fel.
E nevoie sa facem aceasta hartie la notar? nu se poate face o hartie de mana cu martori?
va rog astept raspuns urgent
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția concediu medical cod 09
problema este ca sunt insarcinata in 4 luni
si imi este f greu sa ajung la munca, din cauza drumului foarte lung si obositor. as vrea sa imi iau concediu medical pt mine , pe orice boala si sa mai iau si condediu cu cod 09, pentru crestere copil., (mai am un copil de 3 ani).
stiu ca legal nu poti lua decat 90 de zile de medical pe an, dar ideea este ca nu stiu cate zile de cm cod 09 pot sa iau si daca aceste medicale se cumuleaza, adica sa ajung la 90 de zile-
multumesc din suflet pt raspuns
buna ziua. am si eu o problema si sper ca primesc cateva raspunsuri.
cate zile de concediu medical cod 09 (pt crestere copil) pot lua de la medicul de familie? aceste zile se cumuleaza cu concediu medical pt mine?
va multumesc sia stept raspuns urgent
buna ziua. am o problema si as dori niste sfaturi
vecinii mei si-au demolat casa care era construita pe hotar, iar din cate am inteles vor sa construiasca un bloc de apartamente, p+2+mansarda.
intrebarea mea este: au voie sa construiasca casa pe hotar fara acordul meu?
primaria le poate da autorizatie de construire fara acordul meu notarial?
problema este ca vor trebui sa intre in curtea mea ca sa poata sa ridice constructia, lucru cu care nu sunt de acord.
va multumesc si astept raspuns urgent
MULTUMESC FRUMOS
DE LA NOTAR NI SE VA DA SI CERTIFICATUL DE MOSTENITOR SAU?
buna ziua. am si eu o problema si nu stiu cum se poate rezolva.
tatal meu a murit pe 31 august 2009, iar noi suntem 3 frati, dar fratele nostru are handicap grav (tetrapareza spastica, oligofrenie) si are 24 de ani.
trebuie sa facem succesiunea dar nu avem mare lucru de impartit, doar obiecte casnice.
cum trebuie sa procedam. e suficient sa mergem laun notar? trebuie sa vina si fratele nostru, mentionez ca el nu este deplasabil.
va multumesc si astept raspuns