avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate irina tanase

Activitate irina tanase

multumesc!
multumesc frumos pentru raspunsurile dumneavoastra! Stiti cumva daca este vreo Lege data de statul roman privind plata separata a incarcarii si descarcarii marfurilor dintr-un tir? am cautat dar nu am gasit nimic folositor! multumesc!
Buna ziua, sotul meu a semnat un contract de munca cu o firma de transporturi marfa pt postul de sofer tir. la contract a semnat si o anexa cu o clauza contractuala precum daca pleaca de la aceasta firma mai devreme de un an el tb sa le plateasca lor 1.500 de euro. intrebarea este : daca sotul meu din diverse motive ( mai ales din motive de sanatate si conditii rele de munca) pleaca mai devreme firma il poate da in judecata pt cei 1.500 de euro scrisi in clauza anexata contractului de munca? e legal sau nu? multumesc frumos!
buna ziua am si eu o intrebare sotul meu are un contract de munca part-time de 2 ore poate deveni coasigurat CAS? i sa- zis de la laboratorul de analize ca din cauza ca are contract de munca de 2 ore nu poate face analizele gratuit dar nici compensat, poate folosi adeverinta de la mine de la firma? multumesc frumos!