avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate e.eine

Activitate e.eine

Buna ziua va multumesc pt ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti as vrea sa stiu daca pe mama mea (pt ca despre ea e vorba) o poate sprijini un avocat in aceasta situatie de a-si obtine drepturile si unde l-am putea contacta deoarece pana acum comisia medicala judeteana la care a apelat pt obtinerea pensionarii pe caz de boala i-a negat acest lucru deoarece a considerat nefondata cererea mamei cu toate ca a avut toata documentatia medicala solicitata.I-au spus mamei ca e un bolnav inchipuit si ca vrea sa insele statul nu stim cui sa ne adresam pt ca ni se pare strigatoare la cer o asemenea atitudine fata de un bolnav din partea cadrelor medicale.(Mama a lucrat timp de 19 ani la Rafo ca gestionar). Va multumesc inca o data.
as vrea sa stiu ce drepturi are o bolnava de cancer mamar careia i s-a facut o masectomie a fost in concediu medical timp de un an si jumatate iar acum ii este negat dreptul la somaj(intreprinderea in care lucra i-a facut decizie de disponibilizare la incheierea concediului medical ) si la pensionare pe caz de boala si la varsta de 51 de ani este in strada si fara sperante de viitor.
Buna ziua,suntem o familie de romani stabiliti cu contract de munca in Italia avem o fetita in varsta de 2 ani nascuta in Italia; intr-o calatorie anterioara in Romania i-am facut transcrierea certificatului de nastere si pasaport in Romania si acum as vrea sa stiu daca pot obtine in Italia declaratia de insotire pt ea de la tatal ei deoarece am vrea sa mergem in tara pt o vacanta dar sotul, respectiv tatal fetitei nu ne poate insoti (declaratia pe care am avut-o a scazut in iunie anul curent).Va multumim!