avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate Xenia1

Activitate Xenia1

Aproape in fiecare luna mi se aduna cateva ore suplimentare. Din cate stiu, plata acestor ore nu este impozitata, se plateste 100% din salariul net. Asa e, sau stiu gresit?
Acum, luna aceasta in loc de "ore suplimentare 100%" mi s-a trecut pe fluturas "prima". Dupa socotelile mele, in felul acesta am primit mai putini bani pt orele suplimentare, deoarece prima este impozabila.
Poate daca va scriu cifre, e mai usor de inteles (sau calculat).

Salariu de incadrare: 2.140
Ore lucrate normal: 176
Ore suplimentare: 37. Pt acestea am primit ca "prima" 450 de lei, impozabil, total salariu net: 1.827 lei.

Pe fluturas scrie asa:
((La venituri scrie: 2590 lei. Retineri: 13 lei, CAS 10,5% - 272 lei, asig. sanat. 142 lei, impozit 336 lei, total> 763 lei)).

Nu stiu exact, cat este salariul meu net fara ore suplimentare, cu aproximatie ar fi cam la 1.45o lei.
1827-1450 = 377 lei - deci suma aceasta ar reprezenta plata orelor suplimentare.
Inseamna ca 1 ora suplimentara ar echivala cu aprox. 10,18 lei.
In luna august am avut doar 2 ore suplimentare pt care am primit total 25 lei, dec 1 ora supl. = 12,5 lei.
In septembrie cu 6 ore suplimentare am primit 1518 lei.

Unde o fi greseala? Cu cat mai multe ore suplimentare, cu atat scade plata unei ore?
Nu vreau sa acuz contabilitatea firmei noastre, doar oare nu s-a gresit cand in loc de "ore supl." au trecut pe fluturas "prima"?
Am primit eu suma care se cuvenea, sau mai putin? (off, cat de mult va stresam cu intrebari legate de bani. :(()