avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate gedo302004

Activitate gedo302004

Buna ziua,

Imi poate raspunde cineva care este cuantumul taxei de timbru pe care trebuie sa o platesc pentru a trimite o contestatie pentru ca am fost exclus de la masa credala ca fost salariat al unei companii aflate in procedura de insolventa. Specific faptul ca la inscrierea creantei la masa credala am timbrat doar cu timbre judiciare de 0,3 lei. Fiind persoana fizica, fost salariat trebuie sa platesc taxa de timbru si la inscrierea la masa credala si la contestatie? Care este cuantumul acestor taxe pentru a nu risca respingerea creantei?
Buna ziua,

Imi puteti raspunde va rog daca este necesar acordul meu personal pentru mansardarea unui bloc cu patru etaje in Brasov? Mentionez ca sunt proprietarul unui apartament situat la etajul 4, ultimul al acestui bloc. Neavand domiciliul in Brasov constat ca au demarat actiunile de constructie ale mansardei fara ca eu sa-mi exprim personal acordul pentru aceasta constructie.
dupa indelungi cautari, contabile si juridice, nu am reusit sa descopar daca se aplica taxarea inversa in cazul intermedierii comertului cu cherestea. Mai explicit: un SRL, inregistrat ca platitor de TVA, vrea sa cumpere cherestea de la un producator si sa o revanda unui alt SRL, toate SRL-urile din circuit fiind platitoare de TVA. Inspectoratul de regim silvic si vanatoare nu te acrediteaza ca si comerciant de cherestea decat daca detii un depozit. Intermediarul nu detine depozit, prin urmare nu poate fi autorizat si implicit nu poate achizitiona formularele speciale pentru comertul cherestelei(aviz de insotire si facturier special), deci nu poate comercializa cherestea. Vrea atunci sa intermedieze deci intocmeste contract de intermediere(sau comisionare) cu vanzatorul sau cumparatorul. Se aplica taxarea inversa in acest caz? Sau cum ar putea cumpara spre revanzare cherestea fara a avea formularele speciale(avize de insotire si facturier) daca nu detine depozit dar fara a plati TVA(a putea sa se supuna taxarii inverse)? Multumiri anticipate