avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 356 soluții astăzi
Forum Activitate surroundead

Activitate surroundead

Sunt de acord ca doamna din intersectie e foarte posibil sa nu ma fi vazut, avand in vedere ca eram abia in depasirea primei masini, insa nici eu nu aveam cum sa ma strecor inapoi, pentru ca era distanta f mica intre autovehicule.
De franat am franat, am tras maxim dreapta cat sa avem loc sa trecem una pe langa cealalta, nu sunt atat de inconstienta incat sa provoc voit un accident.

Voi lua, desigur, legatura cu un avocat, macar pentru lamurirea orgoliului propriu, insa as vrea si parerea dvs in urmatoarele aspecte:

- am fost oprita abia la cca. 700-800 m dupa incidentul cu intersectia, dupa ce agentului i s-a parut ca am incalcat o alta lege, pe care de altfel i-am explicat-o si la care a renuntat in discursul politienesc (din o banda in sensul giratoriu, s-a largit strada si s-au facut 2. Dacia din fata mea a selectat banda pentru dreapta (prima iesire), eu pe cea pentru inainte (a2a iesire). Dacia a vrut sa urmeze tot directia inainte, iar eu imi tineam banda mea si am accelerat pentru a trece prima - pe banda pe care mi-am ales-o corect.)

- niciunul dintre cele 2 autovehicule cu care eu m-am intersectat in cele 2 intersectii nu au fost oprite si chestionate/luate ca martor. Desigur, pe inregistrare se pot identifica imediat, dar nu trebuia ca acest lucru sa fi fost facut pe loc?

- nu mi-a fost trecut niciun martor in procesul verbal. E ok? Eu eram singura la volan, dumnealui cu inca un agent si cu camera video.

Astazi am fost sa platesc amenda si am observat ca nu este trecuta perioada de retinere a permisului. Am cautat pe net art 100/3/e din OUG 195/02 si am aflat ca e vorba de o perioada de 30 de zile, asa cum mi-a spus si agentul.
Faza cea mai tare este ca am intrebat un alt agent de la circulatie pe cat mi se ia permisul pentru asa ceva, si mi-a spus ca daca nu e trecut pe Procesul Verbal, comandantul este cel care analizeaza faptele si ia decizia.
Cum sa fie posibil asa ceva, cand fapta mea e consemnata in scris ca fiind sanctionata de acel articol, care prevede 30 de zile?
Politia ne ia la misto?! Sau inca nu s-a trezit dupa Sarbatorile de Paste?
Am gasit cele spuse de dvs, dar si asta:

[ link extern ]

Cred ca despre masura aceasta este vorba


Art. 120 (1)Se interzice depăşirea vehiculelor:

a)în intersecţii cu circulaţia nedirijată;

b)în apropierea vârfurilor de rampă, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;

c)în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;

d)pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m;

e)pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;

f)pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m înainte de acestea;

g)în dreptul staţiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;

h)în zona de acţiune a indicatorului "Depăşirea interzisă";

i)când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;

j)când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitare a coliziunii; (ok, iar daca conducatorul nu s-a asigurat temeinic?)

k)pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.

(2)Se interzice depăşirea coloanei oficiale.
Buna ziua
Ieri, in Vinerea Mare, mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 30 de zile.

In localitate (Rm Sarat) am intrat in depasirea unui sir de 3 masini, in capul careia se afla MCV-ul Politiei Rutiere. M-am incadrat in depasire dupa ce am vazut ca din contrasens nu se apropie nimic, apropiindu-ma de o intersectie dirijata in cruce, unde trebuia sa fac stanga.
Inainte de a-mi finaliza manevra si de a depasi loganul Politiei, din dreapta (drum fara prioritate, intersectie dirijata prin STOP) a iesit un alt autovehicul care s-a incadrat pe directia mea mers (adica a virat stanga in intersectie).
Ne-am evitat reciproc, dupa care am revenit pe banda mea,in fata loganului, am semnalizat stanga si mi-am continuat drumul.
Am fost oprita de agent si sanctionata pentru "depasire in intersectie". Incercand sa-l combat ca intr-o intersectie dirjata oricum este permisa depasirea, dar eu in momentul in care am ajuns in intersectie eram deja pe sensul meu, nu pe contrasens, agentul mi-a predat procesul verbal cu urmatoarele constatari:

A condus "autovehicolul" (da, agramat) BZ XX XXX efectuand o depasire neregulamentara la "autovehicolul" B XX XXX "cind" din sens opus se apropia un alt "autovehicol", fiind obligat sa efectueze manevra de evitare, fapta savarsia este prevazuta de art 120 j/ din 195/02 si sanctionata cu 100/3/e din 195/02.
Abatarea a fost filmata.

Ok, acum incep intrebarile mele pt dumneavoastra.
- in intersectia dirijata clar este permisa depasirea, nu pricep de ce mi-a scris ca este neregulamentara manevra mea (scrie undeva ca loganurile de Politie nu se depasesc?)
- desi inainte si dupa inmanarea procesului verbal m-a tocat la cap ca am depasit in intersectie si am depasit in intersectie, observ ca nu pentru asta am fost sanctionata de fapt, ci pentru ca din sens opus venea o masina cand eu depaseam.
- autovehiculul care iesea de pe strada din dreapta si care avea STOP trebuia sa se asigure temeinic, nu sa-mi iasa in fata. Eu circulam pe drumul cu prioritate, singura grija pe care trebuia sa o am la virajul spre stanga fiind prioritatea de dreapta, pentru cei care vin din fata.

Am citit tot pe forumul dvs ca pentru abaterile filmate este nevoie de un formular de PV diferit. Imi puteti spune daca acest lucru mai este valabil si de unde imi dau seama ce fel de formular am?
In plus, cred ca ma ajuta faptul ca exista o filmare (daca exista), pentru ca se observa ca celalalt auto venea de pe drumul fara prioritate.

Nu stiu cat de relevant este, dar eu conduc un matiz, care se infige mai greu, motiv pentru care este posibil sa nu fi fost vazuta de celalalt auto atunci cand am inceput manevra de depasire.

Ce este drept, in acea intersectie exista o trecere de pietoni. Daca tot voia sa-mi ia permisul ca la carte, putea sa-mi treaca depasire pe trecerea de pietoni. Din filmare pot fi deduse alte incriminari pe parcursul procesului?

Pentru ca a fost foarte ezitant cand mi-a explicat PV-ul si mi-a mai spus ca as mai fi comis o alta abatere (ca as fi depasit in intersectia din sensul giratoriu, cand eu de fapt mi-am preselectat banda), imi doresc foarte mult sa depun contestatie.
In orasul nostru mic si Sara(t)c, Politia isi permite cam multe, atat verbal, cat si la nivelul volumului de amenzi.
La politie am declarat ca nu l-am vazut pana in momentul in care s-a auzit un zgomot exterior masinii. (Din reflex, el a pus mana pe geam, si apoi a cazut. Oricum, fractura clar nu s-a produs de la contactul cu masina, asa au spus si medicii care l-au luat in primire)/. Deci se schimba datele problemei, si pica praeterintentia.. cred ?!

Eu tot sunt nedumerit.. De ce trebuie sa platesc (si la propriu si la figurat) daca el nu se afla pe trotuar ? Daca as fi lovit o masina la manevra cu spatele, as fi fost intru totul de acord cu pedeapsa, pentru ca DA, AUTOVEHICULELE sunt facute sa circule pe carosabil:

"Strada are urmatoarele componente: partea carosabila—
(suprafata cuprinsa între trotuare si care este destinata prioritar circulatiei
vehiculelor, fiind marcata cu benzi de circulatie), bordurile si trotuarul.

CIRCULATIA PIETONILOR PE PARTEA CAROSABILA, TRAVERSAREA DRUMURILOR PUBLICE

La intersectiile fara zebra, indicator rutier sau semafor, traversarea se face pe la coltul acestora, cu o prealabila asigurare din ambele sensuri (stânga - dreapta), lasand sa treaca vehiculele care se apropie în acel moment.

Se interzice pietonilor:
- sa circule pe autostrazi;
- sa circule pe carosabil, daca exista amenajari speciale pentru ei;
- sa traverseze drumul public în alte locuri decât în cele permise, ori
prin locuri nepermise fara sa se asigure;
- sa prelungeasca timpul de traversare, sa întârzie sau sa se opreasca
fara motiv;
- sa traverseze drumul public prin spatele sau prin fata unui
autovehicul sau tramvai, care stationeaza; (pietonul meu chiar mi-a spus ca a crezut ca m-am oprit, dupa cum am precizat de la inceput)
- sa traverseze, strecurându-se printre autovehicule parcate în
aproprierea bordurii sau trotuarului;
- sa traverseze prin locuri cu insuficienta vizibilitate (curbe, vârfuri
de panta sau în conditii climaterice nefavorabile)" (pe jos era gheata!)

Am revazut si legislatia in ceea ce priveste mersul inapoi si intoarcerea, si nu ma regasesc printre cazurile in care aceasta se interzice.

...deci?
Buna ziua! Problema in legatura cu care va cer sfatul este urmatoarea:

Astazi am intors masina pentru a iesi dintre blocuri dintr-o parcare, si in timp ce executam manevra in marsarier am atins (repet: atins!) un pieton care s-a dezechilibrat si din cauza ghetii si a zapezii a cazut si si-a fracturat mana (din cauza greutatii proprii). Mentionez ca pietonul nu se afla nici pe trotuar, nici pe trecere, ci pe drum efectiv (pe carosabil). Initial, cand am inceput manevra, nu l-am vazut, pentru ca inca nu era in dreptul masinii. L-am vazut peste cateva momente, insa m-am gandit ca o sa astepte sa trec, nu ca o sa-si continue drumul si ca o sa se bage in spatele masinii. Ulterior, am vorbit cu el si mi-a spus ca a avut impresia ca o sa ma opresc pentru ca el sa treaca. Deci fiecare a crezut ca celalalt va ramane pe loc.
In fine, am vrut sa-l ridic sa-l duc la spital, dar a inceput sa tipe ca din gura de sarpe ca el vrea sa vina politia. Politia a ajuns la locul incidentului, a facut poze si tot tacamul iar pietonul a fost transportat la spital unde s-a stabilit ca are fractura la humerus. Am dat declaratii la sectie, si din ce mi-au spus politistii, este foarte probabil ca eu sa scap nevinovat, chiar daca individul se afla in spital (este ca si cand ar fi traversat in loc nepermis, din ce am inteles eu).
Problema este ca "victima", pentru a scrie in procesul verbal ca nu are nicio pretentie si ca nu doreste sa intru sub urmarie penala, imi cere sa ii platesc tija care urmeaza sa-i fie introdusa in brat + operatiile + spitalizarea (vreo 40-50 milioane lei vechi dupa estimarile sale). Este legitima doleanta lui? De ce sa ii platesc spitalizarea atat timp cat eu voi fi considerat nevinovat in dosarul politiei? Am aflat ca IML va stabili perioada de spitalizare undeva la 21 de zile. In ce situatie se platesc aceste zile de spitalizare?
Si inca o intrebare.. Daca el intenteaza proces,are vreo sansa sa il castige? Va reamintesc, eu doar l-am atins, nu l-am lovit, nu i-am produs vreo vanataie, tabla de pe masina este intacta, nu este indoita/infundata. Sincer, acest lucru ar fi fost oricum imposibil, avand in vedere ca executam o manevra de intoarcere pe un carosabil inghetat, si sunt aproape convins ca daca acest incident se petrecea pe un carosabil uscat, pietonul nu ar fi avut cum sa se dezechilibreze, sa cada si sa-si rupa mana.

Multumiri anticipate,
Daniel