avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate c.catalin

Activitate c.catalin

Răspuns la discuția cum se calculeaza somajul?
Multumesc pentru raspunsul prompt, ce nu inteleg insa e ca in calculul indemnizatiei de somaj se iau in calcul zilele lucrate, din stagiul de cotizare reiese ca in anii in care am avut concediu medical mai mic de 30 de zile apar zile incomplete ( de exemplu total ore lucratoare luna 168, iar la mine apar 112 ore - din care 7 zile(56 ore) de concediu medical) cei de la agentia de somaj imi spun ca angajatorul nu a completat bine declaratia 112 si ca se trec toate zilele lucratoare din luna respectiva daca a survenit un concediu medical mai mic de 30 de zile iar fostul angajator zice ca: conform legii 76/2002 actualizata din data de 01.01.2011 prevederea legala cu numarul respectiv de zile nu mai este valabila si ca incepand cu data de 01.01.2011 nu se va retine contributie de somaj pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate.

Cine are dreptate?

pentru mine diferenta de zile ar putea face diferenta intre 6 si 9 luni de indemnizatie si calculate la alte procente, multumesc
Răspuns la discuția cum se calculeaza somajul?
Multumesc pentru raspunsul prompt,

ca sa inteleg mai bine as mai avea urmatoarele intrebari:

1. daca am fost in concediu medical si stagiu de cotizare pentru cele 5 zile suportate de catre societate se contorizeaza la calculul indemnizatiei?(la nivelul sumei aferente virate catre somaj? pentru cele 5 zile) sau se ia in calcul din urma o luna in care s-a virat la somaj integral suma aferenta salariului brut?

2. lunile din anii din urma cu concediu medical de ~ 2 saptamani ar trebui sa fie luate in calcul la vechimea de calcul a indemnizatie de somaj?

pentru ca 2 luni din urma am concediu medical <30 de zile si au zis ca conform stagiului de cotizare nu sunt luni intregi si nu se iau in calcul si ca societatea nu a raportat bine in declaratia 112 insa am cerut clarificari de la societate si raportarea lor a fost intocmita corespunzator cu prevederile concediului medical
Răspuns la discuția cum se calculeaza somajul?
Buna ziua,

am total vechime in munca cu contracte pe o perioada de 5 ani si 2 luni, in lunile februarie si martie 2013 a survenit un concediu medical, iar la sfarsitul lui aprilie a incetat contractul de munca, am fost sa depun dosarul la somaj si mi-au spus ca pentru lunile februarie si martie nu se iau in calcul ca vechime pentru somaj dar ca si mod de calcul il iau considerare, pe luna martie exista o suma raportata aferenta celor 5 zile de CM suportate de societate iar pe martie este raportata suma de "0"
- ca sa fie 1 an de raportare cu sume au cerut o luna de raportare 04.04.2012
- in 2011 si 2012 a survenit un alt concediu medical a cate ~ 2 saptamani, cei de la somaj nu vor sa ia in calcul ca vechime cele 4 luni in care a survenit concediu medical partial sau integral, dar ca si suma din stagiu de cotizare pe luna februarie (5 zile platite de societate) le iau in calcul, este normal acest lucru? avand in vedere ca lunile respective de concediu medical fac diferenta intre 6 luni si 9 luni pentru indemnizatia de somaj, astfel avand 4 ani si 10 luni luate in calcul, multumesc


Rugaminte, as avea nevoie de ajutor, problema noastra e asemanatoare doar ca e ceva mai complicata, sotia e insarcinata in 8 luni, veniturile se realizeaza prin
PFA avocat, CASS -ul nu e platit din urma(si nici nu prea se doreste intrucat se poate obtine ordin judecatoresc in acest sens) din cate stiu avocatii mai cotizeaza si la barou la casa de sanatate...la nastere o sa-i trebuiasca asigurare medicala? nasterea in sine am inteles ca e tratata ca o urgenta si e gratuit dar zilele de spitalizare se platesc?eu daca sunt angajat cu carte de munca i-ar fi zis cineva ca daca obtin o adeverinta de venit ii ajuta la spitalizarea de la nastere...(asta inseamna sa fie coasigurata?dar poate sa fie coasigurata daca realizeaza venit?)...sunt cam multe probleme...va multumesc anticipat in speranta ca voi primi un raspuns