avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate jon22

Activitate jon22

m-am complicat pentru ca imi trebuie intabulare, vreau sa repar casa veche iar pentru autorizatie imi trebuie intabulare...
judecatoarea mi-a zis ca trebuie musai sa fac expertiza, si pentru asta tre sa platesc 500 si m-a intrebat daca am inteles ca trebuie sa platesc, apoi a scris in incheierea de sedinta ca eu am solicitat-o. Dar eu nu am solicitat expertiza!
Plateam taxa in functie de valoarea de impunere...si nu in functie de expertiza
daca se impune expertiza atunci apare in incheierea de sedinta ca se impune expertiza,nu apare ca am solicitat eu expertiza. Corect?
expertiza e obligatorie? Eu nu am avut avocat, m-am reprezentat singur, judecatoarea mi-a spus ca trebuie sa fac expertiza, si apoi in incheierea de sedinta am gasit scris ca eu am cerut expertiza. Nu-i corect !!!
ce-i de facut? Ca in cazul asta o sa platesc 10% din evaluare

e ciudat caci la un moment dat am platit taxa de timbru ca procent din valoarea de impunere si nu din valoarea data in expertiza ...
Taxa de timru (procent din valoarea de impunere) pe care am platit-o presedintele nu a mai primit-o caci s-a constatat din adresa venita de la INEP ca unul dinte parati decedase, deci s-a oprit prcesul. Am facut recurs caci despre ceilalti parati nu se stia nimic pentru a-i cita prin publicitate, a fost admis iar acum tre sa platesc taxa de timbru ca procent din evaluarea data in expertiza... Eu zic ca nu-i corect !
este vorba de o actiune in constatare deci taxa de timbru este de 183.000, eu consider ca nu este corect sa fie in functie de valoare. Daca totusi sunteti de parere ca taxa un procent din valoarea terenului si a casei atunci pentru a stabili valoarea se considera valoarea de impunere de la primarie, cea pentru care se plateste impozit sau trebuie efectuata expertiza care sa evalueze valoarea ?