avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate RaoulM

Activitate RaoulM

Stimate dle MOCANU

va multumesc pentru raspunsul prompt. As vrea sa va rog insa sa fondati raspunsul dv cu temeiul legal al unei astfel de prevederi.
Eu am gasit o mai veche discutie [a][ link extern ] :

Diurna deplasari externe!!!!
Stimati listasi, Stie cineva care e sediul materiei pentru calculul diurnei in cazul deplasrilor externe? Ma refer la reglementarea ce vizeza angajatii ... CARLA GROSU
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Baza legala ar fi HOTARAREA nr. 518 din 10 iulie 1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strainatate pentru îndeplinirea...
Bogdan
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Incearca sa consulti HG 518/1995 care a fost modificata prin HG 2452/2004. 1815/2004, 1162/2004, 741/2004; 740/2004, 90/2004; ...
Catalina Grigore
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Multumesc mult, Dar care este baza legala prin care aceasta Hotarare este aplicabila angajatiolr din sectorul privat? ... ...
CARLA GROSU
Re: Diurna deplasari externe!!!!
Pai nu ai baza legala. Recomandare inseamna optional. Nu cred ca este stabilita vreo "diurna minima pe economie" in materie de deplasari in strainatate. Avand...
denominatus


Din cate am gasit eu pe net, de atunci (de la HG 90/2004) nu a mai aparut nimic in domeniu ... Atunci ?

Va multumesc
Exista vreo baza legala care stabileste valoarea diurnei minime a se plati unui angajat din sectorul privat pentru deplasari / detasari in strainatate ? Puteti preciza va rog sursa legala ? Stiti (in cazul in care exista o valoare minima a diurnei pentru astfel de angajati) care este valoarea ei in Germania si Franta ?

In cazul lipsei de prevederi cu caracter obligatoriu exista recomandari in domeniu ? Precizati va rog sursele.

Va multumesc.