avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate zipcode_ro

Activitate zipcode_ro

firma la care lucrez (lantul de supermarketuri kaufland) intentioneaza sa treaca la jumate de norma sau sa oblige la demisie angajatii de la una dintre unitati, fara a le respecta dreptul la somaj,fara a le asigura masuri de protectie sociala.intrebarea mea este urmatoare: cum putem sa ne opunem eficient acestor masuri, asa incat fie sa obtzinem somaj, fie salarii compensatorii, sau alte masuri de protectie sociala?

innainte de comunisti, terenurile au apartinut strabunicului meu pe linie materna, a carui mostenitoare in viata este mama mea. dupa ,1989, bunicii(mama mamei) i s-a eliberat de la primaria comunei o adeverinta cu privire la 11 parcele de teren. pe adeverinta scrie ca foloseste pana la eliberarea titlului de proprietate. din aceste parcele, 3 sunt cuprinse pe teritoriul (sau in apropierea) poligonului de tragere a unitatii militare (*******).pana in prezent cei de la primarie au cerut doar niste extrase de carte funciara si actele care sa dovedeasca descendenta mamei din posesorul initial. desi le-am pus la dispozitie actele cerute, refuza sa imi elibereze titlul de proprietate sub pretextul ca situatia terenurilor cuprinse in poligon au un statut incert (treba dureaza de catziva ani). mi-au cerut sa renunt la respectivele parcele fara a mi se da teren in schimb sau despagubiri financiare.
intrebarea mea este urmatoarea: ce pasi trebuie sa urmez si caror institutii trebuie sa ma adresez pentru a imi clarifica problema parcelelor respective si pentru a intra in posesia titlului de proprietate. multumesc:)
As vrea sa imi explice cineva care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg pentru a obtine titlul de proprietate pe terenurile care le mosteneste mama mea si care sunt (in ordine) institutiile carora trebuie sa ma adresez.Multumesc!