avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ardeleanam_10AR

Activitate ardeleanam_10AR

Buna seara , ma numesc Ardelean Marica si am doua intrebari la care as dori sa imi raspundeti.Prima intrebare : sunt invatatoare suplinitoare calificata la o scoala din jud.Arad. Postul de suplinitoare l-am luat in urma notei obtinuta la examenul de titularizare.Acum cu noua lege a educatiei mi s-a spus ca voi fi platita de acum in colo la plata cu ora, fara sporuri ,fara dirigentie si fara salar pe vara.Tin sa mentionez ca am luat postul prin concurs si am primit decizie de la inspectorat casunt angajata de la 1.09.2011- 31.08.2012.Doamna director spune ca face acest lucru conform legii 254, art.19.Dar eu zic ca nu intru la aceasta lege si la acest art. Mai ales ca invatatorii nu sunt platiti la catedra intreaga sau plata cu ora.
Voi ce ziceti?
Adoua intrebare: Eu am iplinit 6 ani de vechime in 12 decembrie si scoala ma trece la urmatoarea grupa acum in febfuarie. De ce?
Va multumesc! ASTEPT RASPUNSCA INTOTDEAUNA!
ma numesc maria si sunt in concediul de crestere a copilului dar am o problema, am fost suplinitoare si in primul an can am nascut mi s-a spus ca trebuie sa-mi iau post si sa renunt la el ca sa raman in concediu. asa am facut,dar in al doilea an in care sunt acum nu mi-am mai luat post pt.ca a zis inspectorul ca nu trebuie sa - mi mai iau pt ca nu mai pot renunta.problema e ca nu stiu cine imi va scrie in cartea de munca anul acesta pt. ca neluamdu-mi post nu mai am decizie in care sa scrie pana la ce data sunt in concediu.unde trebuie sa merg ?ce sa fac? voi pierde anul acesta?