avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Activitate silvika

Activitate silvika


si in privinta termenului de contestatie, cat e? 30 zile calendaristice sau lucratoare ca parerire sunt diferite.







Buna, as dori sa ma ajutati in legatura cu o problema de serviciu si cu faptele angajatorului
in legatura cu niste incalcari a unor drepturi pe care le avem prevazute in Acordul Colectiv
de Munca semnat de angajator si sindicat. Lucrez intr-o primarie(personal contractual) si eu impreuna cu 2 colege de ale mele
am primit cate o dispozitie de detasare pe perioada de un an. Problema e ca in acordul colectiv de munca scrie
ca putem fi detasate ...cel mult 6 luni urmand a se prelungii cu inca 6 cu acordul in scris
al salariatului. Am fost azi la seful personalului si l-am intrebat daca nu se respecta ce scrie in acord si
el a spus ca a aplicat un articol din codul muncii.Pai atunci ma intreb de ce s-a mai semnat un contract
de munca daca angajatorul il aplica doar daca e vorba de obligatiile salariatilor. Suntem hotarate sa il actionam
in instanta pentru acest lucru, desi suntem convinse ca v-a da alta dispozitie, dar macar sa fie legala asa cum scrie
in acord. Am pregatit o adresa si catre prefectura spre a anula aceasta dispozitie a acestui primar care respecta
c.c.m cand e vorba de taiat bani, prime sau inlaturarea de personal dupa cum doreste el.
Eu si colegele mele am avea 4 intrebari si am dori niste raspunsuri deoarece suntem presate de timp avand in vedere
depunerea contestatiilor, lucru pentru care va multumim anticipat.

1. Avem vreo sansa de reusita in instanta sa contestam dispozitiile avand in vedere incalcarea dreptului prevazut in c.c.m?

2. Prefectura poate sa anuleze dispozita avand in vedere aceiasi incalcare din c.c.m ?

3. Daca puteti sa ne enumerati vreun articol de lege care il obliga pe angajator la respectarea c.c.m pe unitate

4.E legal cum spune el folosind un articol din codul muncii sa ne detaseze direct pe un an astfel fiindu-ne impus un dezavantaj in ceea ce priveste dreptul prevazut in ccm respectiv perioada de 6 luni?


P.S Am uitat sa va spun ca sindicatul nostru e prezent doar la incasarea indemnizatiei sindicale in rest trebuie
sa ne descurcam singure, desi stie toata lumea situatia noastra.