avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate juridicx

Activitate juridicx

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
vad ca nu sunt picati cu medie generala peste 7..astia nu au aplicat "moarte subita" articuland vreun candidat cu o nota f f mica doar la o materie.,..asta era moda anul trecut
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
avoandreea a scris:

imi place gandirea pozitiva..
dar ce zici de sotul meu care a dat acum a 4 a oara?...
si a avut de fiecare data media de 7 si, numai ca intotdeauna a fost un corector binevoitor care l-a picat la o procedura iar in urma contestatiei nimic nu s-a schimbat...
sau de cei care au picat cu 6,99?
sau de cei care au fost martori la "ajutorul" dat pe fata unui alt candidat, cand vine profesorul in sala, se rezeama de banca lui si ii spune la lucrare?
sau cand in urma contestatiilor, o candidata primeste din nota 3 nota 9 la procedura penala?
hai cu spiritul pozitiv! :)



da, hai cu pozitivismul!:))) de parca la noua examinare nu vor fi noi copilasi de avocat, alte pile..si asa timpul trece...cotizatia catre unbr sub forma de taxe merge....
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
- imi e greata de ce reprezinta acest organism proprofit, imi e greata de examenele lor mereu cu, cantec, de faptul ca daca nu esti odrasla de avocat sau important asistent universitar sau vreun directoras nu ai nicio sansa, imi e sila de strategia de a te face sa pici un examen..ei care nu vor concurenta ca e criza si ciolanul nu mai are asa multa carne pe el...imi e greata de baremurile lor rupte de subiectul cerut, imi e sila de modul de a corecta...furtul punctelor pt a favoriza alt candidat sau pur si simplu pt ca se plictisea corectorul sau nu ii place scrisul..imi e greata pt ca pe ei tb sa ii contestam tot la ei...si tot asa...ne fura cate un an din viata si nimic nu se schimba..pt ca la anul vor mai fi d`astia cu pile, vor mai fi niste capcane..in subiecte..ca asa gandesc ei ca trebuie sa fie..iata cum o profesie liberala a devenit din lacomie un 6 din 49.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
aacristinaaa a scris:

sa curga beutura,sa cante fetele sa danseze muzica
petrecerea secolului:dance3::dance4:
sa nu daramati paharele ,atentie!!:yeah:


sa cante muzica

[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
legally a scris:

@criscas007, ai dreptate, subiectele au fost atent selectate si sigur nu in scopul unui grad ridicat de promovabilitate..Repetarea unui subiect de anul trecut nu lasa loc de indoiala, de asemenea...psihologic vorbind.
In rest...ce sa lichidam, ca ne lichideaza ei, au aceasta putere...
Data viitoare, daca va exista, n-am sa ma mai las surprinsa,avand aceasta experienta.


cred ca ultima fraza a fost mai mult de incurajare....tactica o schimba de la an la an
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
legally a scris:

Si mai exista inca un indiciu al relei intentii, anume, in ultima zi a examenului, cand era clar ca stressul si puterea de concentrare a candidatilor nu mai erau in limite normale, au dat 4 subiecte mari si late, unde la fiecare dintre ele trebuia nu doar sa amintesti sau sa enumeri, ci mai trebuia si sa explici, pentru fiecare caz in parte, cam cum sta treaba.Ori daca ne gandim , numai la art. 10 erau atatea de scris, iar in 3 ore...cam greu sau imposibil sa poti trata totul.


da, exact..ultima zi a fost cea mai grea..si pe asta au mizat...mult de scris..nu stiai exact ce puncteaza asa ca tb sa scrii..in acele conditii, fiind ultima proba..a fost cel mai dificil sa te aduni si sa scrii bine..pot sa zic ca atunci s-a jucat soarta examenului..cine a reusit sa se mobilizeze are sanse.
Nu vor multi colegi noi asta este clar...era si de asteptat..nu au vrut nici macar sa dea lista subiectelor, ci au zis sec : "invatati din tematica"...Oricum sunt in suferinta..au trebuit sa ii accepte fara examen pe multi..cred ca ii doare la finante:))
Eu astept ca persoanele cu notorietate si primarii cu 2 mandate sa fie avocati din oficiu..zi mareata=D>
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
examenul asta e la fel de bine organizat ca si celalalt din septembrie 2009:))) re-rectificari de barem peste tot:)) Deci eu daca am scris subiectul de 6 pct si nu am mentionat cuvantul "tact" nu iau sutimile..curat papagaliceste, coane florica:)))
Privind inapoi ..(cu mirare ca asemenea "maestri" conduc aceasta profesie)...vad urmatoarele: subiecte care s-au vrut a fi un element surpriza in defavoarea candidatului, cresterea nr. de subiecte raportat la timpul de examen....ideea este clara: vrem banii vostri de taxe, dar pe voi, nu prea!..nu va ingramaditi!..
max. 20 % promovabilitate...
Avocatura este o chestiune de CASTA!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
blakie81 a scris:

am si eu o rugaminte, eu dau la anul asa cum am mai spus, si incercand sa fac subiectele date acum am remarcat ca in dobrinoiu - manualul de penal pe care il am, nu e scris nimic despre legitima aparare. are cineva un material bun la acest subiect?

da-ti mesaj privat daca aveti.

si capul sus...iese soarele si pe strada noastra!


de ce nu inveti dupa boroi?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010

apar contestari si din interiorul sistemului

[ link extern ]


De acord cu punctul tau de vedere, au facut afacere din admitere..imi explica si mie cineva ce anume intra in aceste milioane necesare la inscriere? profesori, supraveghetori, locatie si pixuri? :)))


Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
evadne24 a scris:

Am auzit un zvon, ca s-ar da din nou examen de admitere in martie, la Cluj... Acum, e doar un zvon....

s-ar putea sa fie...ganditi-va cati bani scoate unbr din taxe....pe criza asta...prinde bine bugetului unbr un nou examen