avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Activitate ioana29

Activitate ioana29

Va multumesc pentru raspuns. Mai indraznesc sa va cer doua lamuriri:

1. e o diferenta daca se face succesiunea dupa 2 ani sau dupa 2 ani si 6 luni sau 3 ani (acest 2 ani e un prag de taxare?)
2. pot ridica problema intelegerii din familie cand ma voi prezenta la masa succesorala (nu stiu daca ma exprim corect, unul dintre frati a aranjat sa mergem la un notar pt succesiune)

Va multumesc,

Ioana
Buna ziua,

Voi merge la masa succesorala, dupa 2 ani de la deces si as vrea sa stiu urmatoarele, daca ma puteti ajuta:

1. taxele/costurile pentru dezbaterea succesorala la notar sunt mai mari dupa 2 ani de la deces sau diferenta era doar daca faceam succesiunea in decurs de un an?

2. dupa decesul mamei, acum 4 ani, am facut succesiune(suntem 3 frati). s-a impartit in 4 parti totul (tata + 3 frati). totusi in familie s-a stabilit ca unul dintre frati sa pastreze apartamentul parintilor, intrucat ceilalti doi si-au primit partea, cate un apartament de la parinti, cand parintii traiau. acum, la succesiunea dupa tata, se poate restabili partajul chiar daca la succesiunea dupa mama s-a impartit in parti egale?

Va multumesc anticipat,

Ioana