avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Activitate ioannoula

Activitate ioannoula

Mi-a spus o data o avocata ca ma poate ajuta , dar nu mai tin minte cum o chema. Am certificatul original al fetei, si pasaportul sotului. El nu are certificatul de nastere scos. Eu nu apar casatorita, in certificatul fetei de nastere scrie numele lui, normal si la mine numele meu pentru ca nu am schimbat numele dupa casatorie. Casatoria a fost in Grecia, cum am mai spus...si acolo sotiile nu iau numele sotilor.
Eu acum sunt in Romania, sunt casatorita in Grecia, nu am declarat actele la ambasada, mentionez ca noi ne-am despartit, si copilul e la mine, nu am bagat divort, iar el nu vrea sub nici-o forma sa facem certificatul romanesc.
Sunt casatorita in Grecia, si am un copil minor de 1 an jumate, caruia sotul meu nu vrea sa-i faca certificat de nastere romanesc. Am inteles ca o pot face cu ajutorul unui avocat.. Ma poate ajuta cineva? si cat m-ar costa ? Multumesc!!!
Răspuns la discuția Rata fara girant neplatita
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Buna ziua. Vroiam sa intreb, in caz ca cineva face rata doar cu buletinul intr-un magazin la un laptop, pe care din anumite motive nu il mai plateste, persoana respectiva se casatoreste in strainatate, si nu mai are nici un bun in tara,decat un autoturism dacia din 1983, si ii vine la vechea adresa o hartie de executare silita, suma e de 40 de milioane.... Ce se intampla? In caz ca vine in vizita in tara... va avea probleme? Mentionez ca la achizitionarea produsului nu i s-a dat nici un fel de contract, ratele platindu-le doar cu buletinul, si trebuia sa plateasca 2 ani, dar a platit 3. As mai vrea sa adaug ca, in timp cat era in tara desii platea ratele, o suna o persoana de la magazinul respectiv si ii vorbea foarte urat... niste cuvinte care nu pot fi reproduse pe site, de aceea s-a hotarat nici sa nu mai plateasca. Dupa ce a plecat din tara, mama persoanei a cerut sa vada contractul, sa vada cat mai are de platit si au zis ca nu pot furniza asemena informatii.Timp de 2 ani nu i-a mai venit nici o hartie, nimic. Zilele-astea, impreuna cu o hartie de executare silita, i-a venit prin posta un fel de contract... o copie xerox care nici nu se cunoaste bine, cu niste semnaturi care nici nu se cunosc... Multumesc.
Intr-o asemena situatie ma aflu si eu. Eu nu mai sunt de 2 ani in tara...si cred ca am platit de 3 ori suma care trebuia platita. La achizitionarea produsului, nu mi s-a dat nici un contract, iar cand am cerut a zis ca nu se poate. Plus ca imi dadea telefon o doamna de acolo si imi vorbea foarte urat. Contractul era pe 2 ani iar eu am platit 3. Zilele-astea mi-a venit o hartie de executare silita, si copia de pe contract, care nici macar nu e intreaga, iar semnaturile nici nu se cunosc. Intrebarea mea este, ce pot face in cazul in care eu nu mai locuiesc la adresa respectiva , nu am salariu in tara, si nici nu am bunuri pe numele meu? Multumesc