avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate NISTORMARCELADANIELA

Activitate NISTORMARCELADANIELA

ROG URGENT UN MODEL CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE AUTO SPANIOL
Răspuns la discuția CONTRACT IMPRUMUT PERSOANE FIZICE
multumesc contractul de imprumut trebuia restituit pana in 19 octombrie 2006 in fata notarului ,am dat banii dar nu in fata notarului, cand a inmatriculat masina pe mine ea iesind din leeasing a fucut factura dar nu am chitanta, si in aceeiasi zi contracrt de imprumut, factura e intre firma si mine, si contractul e intre patron pers fizica si eu pers fizica dupa 3 ani ma suna si vrea banii, dar in contract precizeaza masina gaj daca nu dau banii pana la data stabilita, eu am dat masina care e inca pe numele meu dar vreau niste bani inapoi macar o mica parte
Răspuns la discuția CONTRACT IMPRUMUT PERSOANE FIZICE
da masina e la ei,ce pot sa fac acum, contractul de imprumut are v-o valoare, si am si o factura emisa in septembrie de ei adica societatea care a avut masina in leeasing cand a terminat leasingul a trecut-o pe mine, a fucut o fact si un contract de imprumut dar intre societatea lor si mine intre administratot adica pers fizica si mine tot persoana fizica, nu am nici un act sa dovedesc ca am dat banii, numai cu martori soferi de la firma pe care am trimis banii dar stii cum e nustiu daca mai recunosc
deci eu am ramas cu o factura cu un contract de imprumut ca le datorez lor bani si cu masina data la ei dar pe numele meu ce sa fac
va multrumesc
Răspuns la discuția CONTRACT IMPRUMUT PERSOANE FIZICE
nu am dovada pe nimic, am contractul de imprumut bani , eu tebuia sa-i dau in fata notarului pana in octombrie 2006, iam dat dar fara notar, asa pe incredere in 2010 octombrie ma sune ca tre sai mai dau bani, dupa 3 ani in care nu a mai cerut nimic, nu a primit vreo somatie sau alceva, am si o facctura de pe societatea lor pe mine de 15.000 ron si contractul de imprumut bani , eu tebuia sa dau banii astia pana in octombrie 2006, in contract scrie in caz de nerestituire la termen a sumei eu imprumutatoarea voi putea investi prezentul contract cu formula executorie si cere executarea fara somatie, punere in intarzieresau judecata, prezentul act constituind titlu executoriu conf art.66 din legea 36/1995
va multumesc
Răspuns la discuția contract imprumut bani
da am inteles deci nu prea am sanse, masina e la el dar ne gandeam poate ne intelegem , martori am avea ca am trimis bani prin soferii firmei, dar stiti cum e, altii se baga altii nu, si eu acuma ce tre sa fac am dat masina tre sa anuez la notar contractul de imprumut, si sa trec masina pe el
multumesc
contractul de imprumut eu sunt cel care am imprumutat , deci am o factura de pe sc....... cu suma de 15.000 si in ziua cand a taiat factura am mers la notar si am facut si un contract de imprumut cu suma de pe factura adica el persoana fizica nu societatea de ope factura i-mi imprumuta mie 15.000 care tre sai dau pana in octombrie 2006
Răspuns la discuția contract imprumut bani
multumesc, da asa este am o factura dar fara chitanta la 15000 ron si contractul de imprumut bani, dar dupa 3 ani nu se prescrie contractul a fost facut in septembrie 2005, iar ei cer banii in octombrie 2010 nu mi-au fucut nici o plangere nici o citatie in astia 3 ani de la expirarea termenului de dat banii, si in contractul de imprumut scrie ce am scris eu acolo, in caz de nerestituire....
va multumesc sper ca am fost mai explicita acum
am luat o masina care era in leeaseng in 2003 leseeangul se termina in septembrie 2005 nu am facut nici un contract atunc doar am dat niste bani, la incheierea leasengului a trecut societatea masina pe mine, am facut un contract de imprumut bani si a taiat o factura ,in septembrie, la factura nu am nici o chitanta, am dat bani dar nu am fost la notar sa declar cum era scris i contract de impr. bani, banii trebuiau dati pana in octombrie 2006, binenteles binii din contract sau dat, dupa 3 ani in octombrie 2010 ma suna si i-mi cere banii din contract de imprumut , va rog i-mi puteti spune ce as putea sa fac,
in contract spune " in caz de nerestituire la termen asumeieu imprumutatoarea, voi putea investi prezentul contract cu formula executorie, si cere executarea, fara somatie,punere in intarziere sau judecata, prezentul act constituind titlu executoriu conf art. 66 din legea 36/1995
va multumesc
multumesc pentru raspuns o iau de la capat mai explicit
am cumparat masina pe incredere fara nici un contract , masina avea 16 luni de leeaseng , in septembbrie 2005 a iesit din leaseeng a trecuto pe numele meu dar am fost la notar am facut un contract de imprumut sai achit pana in octombrie 2006 si ataiat o factura de pe societate pe mine am achitat bani dar la notar nu am anuntat cand am dat sumele de bani dupa 3 ani in 2010 imi spune ca tre sa dau bani sau imi ia masina care era pusa gaj,contractul a expirat data de bani de 3 ani, e corect sa sune dupa 3 ani, eu nu am nimic la mana nici o chitanta va rog spuneti ce ar trebui sa fac dupa 3 ani nu se prescriu contractele de imprumut
am cumparat o masina a unei societati inainte cu 16 luni de terminare leeaseng cu am facut nici un contract dar dar a facut un contract de imprumut notar si ataiat o factura am dat banii dar nu am chitanta , contractul de imprumut nu e anulat la notar dupa 3 ani de la expirarea termenului de dat banii la contract imi mai cere bani sau daca nu gaj masina ce drepturi am
va multumesc