avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Activitate dimitriu gabriela

Activitate dimitriu gabriela

Am inteles de la TV ca CNP nu e obligatoriu
Este posibil ca incepand din luna iunie sa primesc preavizul in vederea desfacerii C.M.Mi-ar putea spune cineva cate ore trebuie sa fim pontati la serviciu in timpul preavizului,pentru ca la noi seful nu stie cat ar fi de stat.Anul trecut ,colegii mei stateau in timpul preavizului de 15 X-(zile cate 4 ore.#-o:((
Multumesc pentru raspuns,chiar il asteptam!
In urma cu 3 luni,mai exact,pe 17.01.2011,mi-am infiintat un PFA ,profesia reflexoterapeut,dar nu am reusit sa profesez din cauza serviciului pe care-l detin la ora actuala cu contract de munca pe perioada nedeterminata la CFR.(angajatorul CFR imi vireaza catre stat toate asigurarile sociale,mentionez ca in aceasta perioada nu am fost in somaj tehnic).
As dori sa stiu mai exact daca,in cazul unui profit de 0 lei,cat am avut in cele 3 luni,am ceva de platit statului ???Am inteles ca indiferent de faptul ca am carte de munca trebuie sa dau la asigurari de sanatate 5,5% din ce?(profitul meu =0)
De la 1 iulie voi fi somera si voi incepe exclusiv sa ma ocup de reflexoterapie.In acest caz,ce am de platit si cui?Va multumesc f .mult!
Răspuns la discuția Contributii PFA
Mi-am infiintat PFA din 17 ianuarie 2011,un salon de reflexoterapie.Inca lucrez si acum la sta(nu stiu cand voi fi disponibilizata,dar urmeaza).In acest caz mai trebuie sa platesc ceva atata timp cat pana in prezent lucrez cu norma intreaga si contract individual de munca,iar obligatiile sunt platite de angajator.
Probabil ca in aprilie,mai ,voi fi somera...Ce cale am de urmat?De ce se plateste la pensii 222 de lei pe luna,atata timp cat eu am un venit declaratb de 300 lei?!Luna aceasta ,n-am avut nici un client,cum procedez in acest caz?
Multumesc ptr.raspuns d-nei avocat!O seara buna va doresc!
Sunt PFA din aceasta luna si fac reflexoterapie.Marturisesc cu mana pe suflet ca luna asta nu am avut nici un pacient pana acum.Ce datorii achit la stat in aceste conditii?Si cand si unde le achit?Abia mi-am deschis cabinetul.!
Daca am 12 ani in grupa a II-a de munca si 7 ani in grupa intai de munca,se calculeaza impreuna cele doua vechimi,adica 2 ani si 6 luni pentru cei 12 ani in gr.a II-a +3 ani si 7 luni ptr. grupa I de munca,adica 6 ani si o luna la vechimea mea,dupa e am platit 30 ani asigurarile?
AM citit un articol in care se stipula intentia de schimbare a Codului Muncii si m-am speriat de amendamentele care se intrezareau!Dupa cum constat e vai si amar,iar noi,salariatii avem toata sansa sa fim in scurt timp la discretia totala a angajatorului,in sensul ca :se va lucra 10-12 ore,pe zi si,vom putea fi concediati mult mai usor( fara nici o comisie,ci doar in functie de,,ochii frumosi' ai fiecaruia dintre noi).Totusi,pana unde se va ajunge?Se preconizeaza ca vom castiga bani mai multi?Astea sunt iluzii!
Au dreptul la concediu de odihna si salariatii care au incheiat un contract civil?