avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate radu mihai nitu

Activitate radu mihai nitu

Răspuns la discuția delegarea de atributii
va multumesc pt sfat

o zi buna
Răspuns la discuția delegarea de atributii
ordinul "suna" asa ....
domnului ......, avand functia de ... in cadrul directiei .... i se deleaga exercitarea atributiilor functiei publice de conducere de sef serviciu la serviciul ...., cu mentinerea actualelor elemente salariale .

la interbarea mea privind modalitatea practica de punere in opera a acestui ordin mi s/a transmis ca trebuie sa indeplinesc si atributiile de executie la directia unde sunt incadrat si suplimentar pe cele de sef serviciu la un alt serviciu

:((

Intrebarea mea este ... aceasta este interpretarea corecta a acestui ordin? daca nu , care sunt argumentele legale ?

Răspuns la discuția delegarea de atributii
indeplinesc toate criteriile mentionate de dvs.X-
ideea este ca ... prestez munca patriotica ... adica imi indeplinesc atributiile corespunzaoare functiei publice de executie .... iar in completare, indeplinesc si atributii delegate de sef serviciu la un alt serviciu fara niciun spor aferent #-o
mentionez ca ambele domenii in care "prestez" sunt sensibile, iar sarcinile de serviciu nu pot fi tratate cu lejeritate

va multumesc pt raspuns
v
sunt functionar public de executie si de curand am primit, fara acordul meu, ordinul emis de conducatorul institutiei publice prin care pe langa atributiile de functionar public de executie mi se deleaga execitarea atributiilor functiei publice de conducere intr-un anumit serviciu.

nu sunt jurist, dar dupa cate cunosc cine poate mai mult poate si mai putin, dar cine poate mai putin nu poate mai mult, fara acordul sau.

pot sa contest ordinul emis de conducatorul institutiei ? daca da, cu ce argumente legislative ?