avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate kosovopolje

Activitate kosovopolje

Multumesc stimate domn, sunt convins ca acesta este un remediu universal, actiunea in constatare, in instanta. Urasc insa sistemul judiciar (ca si bancile), nu vreau sa intru in morisca lor.
Aceeasi solutie ar fi fost si daca aveam o chitanta de mana si 2 martori, dar eu posed un document cu mult mai puternic juridic, certificatul de mostenitor.
Tot pe forum am citit sugestii ale altor persoane in legatura cu astfel de subiect : obtinerea unui act administrativ (cu valoare de act de proprietate ?!) de la prefectura in raza careia am domiciliul. Un astfel de raspuns documentat as fi vrut sa aud. Cu stima.
Pai nu ma gandesc sa vand, dar as vrea sa ma extind putin, eventual sa mai pun un etaj la casa si pentru aceasta cred ca as avea nevoie de o autorizatie de constructie/extindere. Tot pe forum am citit ca pentru asa ceva ar fi nevoie de un titlu de proprietate, certificatul de mostenitor fiind insuficient.
Cum as putea sa transform certificatul de mostenitor in titlu de proprietate ? Precizez ca pentru terenul si casa in care locuiesc posed 2 certificate de mostenitor, primul cu 3/8 obtinut in 1990 si al doilea, cu restul de 5/8 (in total un intreg, unic mostenitor) obtinut in 1999 . Casa este construita de strabunicul meu in 1944, fara autorizatie de constructie, nu era obligatorie pe atunci.