avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate Saso

Activitate Saso

Am sunat la prim. comunei sub jurisdictia carei apartinem si am intrebat de orele de liniste . au spus ca exista un HCL nr 170 din 2008 care precizeaza orele de liniste astfel: conf art.3 alin 2 se stabilesc orele de liniste pe raza comunei in urmatorulinterval orar: 15-17 si 22-06
intre HCL si legea 61 care e primeaza? am intrebat dar s-a intrerupt si nu am mai putut auzi un raspuns. L 61 intervalul este 13-14 si 22-08 parca. se completeaza orele sau cum?
Buna ziua.
Sotul meu are un srl si produce proteze stomatologice, adica este tehnician dentar.
i-a fost solicitata de cineva din eu o colaborare tot pe producție de proteze dentare.
acea persoana i-a cerut un cond in R.O.I., la indicatiile unui contabil de acolo.
DAR daca citim Codul Fiscal aflam ca:
ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării:
b) prestările de servicii efectuate în cadrul profesiunii lor de către stomatologi şi tehnicieni dentari, precum şi livrarea de proteze dentare efectuată de stomatologi şi de tehnicieni dentari;

este necesara înscrierea in ROI pentru a putea colabora ? sau nu?
știu sigur ca tehnicienii dentari din eu nu sunt nici ei plătitori de TVA.

va mulțumesc anticipat
pentru ambele lucrari aveti nevoie de aut de construire. Aveti chiar nevoie de expertiza tehnica si verificare a experetizei pentru creearea de nou gol de usa. proiect in toata regula .. apartament compartimentare initiala compartimentare ulterioara., avize . nu mai intrebati arhitectul primariei.. de obicei persoana care sta la un ghiseu intr-o primarie nu e arhitect. faceti o cerere de certificat de urbanism a care atasati planul initial al locuintei, desenati unde vreti usa noua cu rosu, scoateti un extras cf . depuneti la primarie si vedeti raspunsul.
asa o sa aveti o chestie scrisa in mana din partea primariei .. cu care o sa va puteti acoperi faptele. altfel functionarul"arhitect" in caz de amenda o sa va spuna ca nu ati inteles bine .. cind de fapt el habar nu avea. spor la treaba
daca terenul este in intravilan se poate construi pe el.. daca are si case imprejur e si mai bine. nu e cazul de puz daca terenul e intravilan. daca mergeti la primaria de unde apartineti cu un plan de incadrare in zona cereti pt terenul pe care doriti sa-l cumparati si o incadrare in PUG al locului. asa stiti ca primaria nu se mai razgandeste. in PUG o sa vedeti unde e terenul d-voastra si in ce zona(functiuni) se afla si conditiile de construire pe parcela.. la 1600 mp puteti si anexa gospodaresca .. dar eu zic sa face-ti devarul adevarat si sa lasati urmasilor o chestie clara si frumoasa. succes oricand cu un sfat. Jobu-l meu e sa fac PUz si PUD asa ca nu am de ce sa va spun prostii. spor la toate..oricand un sfat daca aveti nevoie.
ba m-as duce la curatenie, impreuna cu copilul daca se poate sa vada cum se face, sa fie si clasa un fel de acasa pentru ei si sa nu mai arunce hartii si mizerii pe jos cu zicala "ca lasa ca vine femeia de serviciu si curata.",femeie de serviciu de care unii copii rad , fara sa isi dea seama ca fara ea , i-ar manca viermii la cita mizerier fac. respectul pt munca celorlati e zero in romania. in romania e o rusine sa muncesti daca se poate sa vb la tel toata ziua si sa-ti vina banii. asta e conceptia roamanului....din pacate.... dar daca se poate platim banii si lasa ca gasim noi cine sa le faca pe toate inclusiv sa ne creasca copii...
nu acuz profesorii ca sint lenesi, departe de mine gandul acesta. as vrea sa stiu pe ce se duc banii astia, citi se aduna.. si alte cehstii din astea ca sa vad ca sint folositi pt copii nostrii. nu ma imbogatesc cu 50 de ron. dar eu platesc taxe pt fiecare incasare si justific fiecare cheltuiala. as vrea sa stiu si eu citi sint si pe ce se cheltuie..ca fondul clasei il platim lunar.si acolo li se cumpara copiilor hartie sapun si alte chestii utile pentru ei...cit ajung sa le foloseasca ..asta e alta poveste..si e ok..dar la scoala..fondul scolii la-s plati cu drag sa stiu ce se doreste a se face din el... asa numai sa platesc si nu am habar pe ce..nu prea ma trage..
si asta cred ca e o reactie normala a fiecarui parinte. scoala e noua... daca totul ar fi mai transparent intr-o tara in care e totul opac .. lucrurile ar merge mult mai bine..
dar am platit fondul clasei s-au cumparat jaluzele, sapun, hartie si igienica si de scris.. si mai stiu eu cite ..clar dar fondul scolii? pentru ce..? deunazi aflu ca scoala nu are un xerox de calitate..dar noi am învățat cu xerox? ca asta e comoditatea profesorului..nu mai scrie la tabla.nu sitn o persoan incuiata.. dar sa zicem as fi de acord cu fondul clasei, luam un xerox..acel aparat trebuie sa aiba si service .. nu merge asa numai ca-l cumparam..
si cine imi da mie factura si chitanta pe fondul scolii.. scola de ce nu e invinuita de evaziune fiscala? unde sint atatia bani.. si ce se face cu ei?
ce puteti sa imi spuneti despre obligativitatea platii fondului scolii la o scoala de stat?
sint obligata sa-l platesc? am inteles, de comun acord sa platim fondul clasei, dar nu stiu ce e cu fondul scolii. unii parinti spun ca nu sintem obligati sa-l platim. unde putem sa ne lamurim problemele? exista ceva lege ?

va multumesc
Răspuns la discuția vreau sa renovez casa
pentru renovare , daca pastrati forma, culoarea, si tipul materialelor existente (doar le innoiti pe cele vechi dar sint de acelai tip) nu aveti nevoie de obtinerea unei autorizati de construire. daca doriti sa mansardati aveti nevoie de obtnerea unei aut de constr.
incepeti prin a intocmi documentatia unui certif de urbanism , pe a carui cerere treceti "mansardare imobil existent" la adresa. conditiile mansardarii le obtineti in certif de urbanism. indeplinind conditiile din certif de urbanims, se intocmente aut de constr , pt care aveti nevoie de un proiect .. varianta exsitenta si varianata proiectata. aici trebuie sa apelati la arhitect.
Răspuns la discuția PERTURBAREA LINISTII PUBLICE
am incercat in randuri repatate si cu buna credinta sa-i explic proprietarului ca acesti chirias ne aduc la exasperare. a spus ca daca nu-mi convine e problema mea, el asta a gasit si mi-a inchis telefonul in nas.
problema mea majora este ca ..efectiv nu mai sint in stare sa ma concentrez, nici la munca nici acasa.. sint un pachet de nervi, am migrene si tot ce imi doresc este putina luniste si o nopate in care sa pot sa dorm macar 6-7 ore.
administratorul blocului spune ca v-a sesiza proprietarul.. dar a mai spus si degeaba. ma gindeam s afac o hirtie scrisa in care sa scriu neplacerile provocate de acesti chiriasi si sa-i rog pe vecinii deranjati sa o semneze si sa-l m,ai rog pe administrator sa o stampileze cu stampila asoc de propr. si asa sa o duc la politie. dar o duc la politie ca ..plingere sau cum o inregistrez. care ar fi pasii?
chiriasii sint smecheri, am mai spus. la ultima vizita a politiéi nu au mai deshis usa, asa ca noi am stat si ascultata pina la 4 dimineata. si cind am sunat la politie sa intreb .. ca mie cine imi v-a plati cheltuielile si restul daca eu ramin fara loc de munca ..a spsu ca habar nu are, ei nu au ce face mai mult.
asa sa fie..? sintem total neprotejati in fata unor pustani de 18 ani? ei conduc lumea. imi vor plati mie ei cheltuielile.. sua voi muri naibii de somn stres si oboseala ?
va multumesc.