avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Activitate leventesanta

Activitate leventesanta

Aceste concerte ale formatiilor straine, rezidente in state UE, vor avea loc in orase din Romania. In contracte se specifica ca sunt evenimente culturale care nu genereaza venituri din bilete. Se vor considera aceste concerte prestari de servicii purtatoare de TVA, sau fiind activitati pur culturale nu se va plati TVA-ul pentru aceste facturi?
Am o asociatie neplatitoare de TVA care va organiza cateva concerte de muzica clasica, jazz, soul, world music, cu formatii din tari UE. Grupurile muzicale au firme sau asociatii platitoare de TVA si pentru onorariul lor vor emite facturi cu TVA cota 0. Concertele vor fi gratuite, nu se vor vinde bilete, acoperirea costurilor se va face din sponsorizari. Se vor considera aceste concerte prestari de servicii purtatoare de TVA, sau fiind activitati pur culturale nu se va plati TVA-ul pentru aceste facturi.
Scuze, nu am fost destul de explicit, si nicu nu am formulat bine problema. :-) Datorita taxarii inverse nu am platit si nici nu am cerut de la stat. Am avut in total 65.000 euro si apartamentul costa 65.000 + TVA, de aceea am fost constrans sa-l cumpar pe o firma nou constituita. Pe factura TVA-ul era scris cu minus.
In noiembrie 2006 am cumparat un apartament in constructie pe o firma nou constituita si mi-am dedus TVA-ul prin taxare inversa. In acel moment, nu am avut resurse financiare suficiente pentru a achizitiona imobilul pe PF (TVA-ul de cca. 13.000 euro). Imobilul a trecut in patrimoniul firmei in 2006, dar contractul autentic notarial s-a semnat in vara lui 2008. Firma nu a avut activitate producatoare de venituri, am credit-o cu suma integrala necesara achizitionarii, a depus declaratiile si bilanturile legale la finante, a platit anual 2000 de lei impozit pe cladire, plus de un an imp. forfetar.

As vrea sa inchid firma sau in cel mai rau caz sa suspend activitatea ei si sa scot apartamentul din patrimoniul firmei. Ce implicatii are aceasta asupra TVA-ului de plata si impozitului pe profit. Cum s-ar putea face asta cu miscari legale sau la adapostul legii? Unii imi sugereaza varianta restituirii in natura a creditarii firmei, suma cu care s-a cumparat apartamentul (cca. 230.000 RON). Procedeul sugerat de catre ei , se numeste dare in plata. Eu cred ca la aceasta dare in plata ar trebui sa ajustez TVA-ul. Nu? O alta varianta sugerata ar fi lichidarea firmei din proprie initiativa cu acelasi efect, restituirea creditarii firmei in natura. Care este solutia cea mai putin complicata si cea mai curata? Nu vreau sa am probleme elgale pe viitor.
Am un grup de artisti cu contracte pe drepturi de autor, care au semnat aceste documente in 20 aprilie, pentru prestatii artistice in afara tarii pe perioada 22 aprilie-15 iunie 2010. Plata efectiva s-a facut in 2 iulie. Am sunat acum o luna la Casa Judeteana de Pensii, le-am spus de aceste contracte si am intrebat daca intram sub incidenta noilor reglementari (depunerea declaratiilor de CAS, danatate si somaj, respectiv plata acestor contributii). Ei mi-au raspuns ca deoarece activitatea prestata contractual a fost 22 aprilie-15 iunie, aceste venituri sunt aferente lunilor respective si nu lunii iulie, chiar daca banii ne-u fost virati in 2 iulie. Am mai intrebat un consultant fiscal care mi-a spus insa ca daca mi-au intrat banii in 2 iulie, se considera venit aferent acestei luni si trebuie sa ne conformam noilor reglementari. Ce sa facem?
Am un grup de artisti cu contracte pe drepturi de autor, care au semnat aceste documente in 20 aprilie, pentru prestatii artistice in afara tarii pe perioada 22 aprilie-15 iunie 2010. Plata efectiva s-a facut in 2 iulie. Am sunat acum o luna la Casa Judeteana de Pensii, le-am spus de aceste contracte si am intrebat daca intram sub incidenta noilor reglementari (depunerea declaratiilor de CAS, danatate si somaj, respectiv plata acestor contributii). Ei mi-au raspuns ca deoarece activitatea prestata contractual a fost 22 aprilie-15 iunie, aceste venituri sunt aferente lunilor respective si nu lunii iulie, chiar daca banii ne-u fost virati in 2 iulie. Am mai intrebat un consultant fiscal care mi-a spus insa ca daca mi-au intrat banii in 2 iulie, se considera venit aferent acestei luni si trebuie sa ne conformam noilor reglementari. Ce sa facem?