avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate Sinziana_brj

Activitate Sinziana_brj

Răspuns la discuția Admitere barou 2014

Este vreun invatacel care se inscrie pentru examen la Brasov?
Ma confrunt si eu...ca marea majoritate cu problema tergiversarii solutionarii dosarelor pentru despagubirea refugiatilor din Bucovina...fiind unul din mostenitorii refugiatilor, as vrea sa aflu stadiul de solutionare al dosarului, avand in vedere ca, comisia judeteana si-a declinat competenta catre comisia mun. bucuresti, apoi comisia mun. bucuresti si-a declinat competenta...ca in cele din urma sa exista si o hotarare a comisiei judetene de declinare a competentei...10 ani au trecut de la data depunerii cererii pentru despagubiri, declinari de competente.
Culmea ironiei, 12 martie 2014, Ord. de Urgenta pentru suspendarea platilor voluntare si emiterii de către comisiile judeţene a hotărârilor privind acordarea de despăgubiri...
Ca sa revin cu nelamurirea mea....cum pot afla stadiul dosarului?
Multumesc frumos!
Am tot cautat si o trimitere la vreun articol din codul civil, dar nu gasesc sa imi argumentez punctul de vedere cu texte legale. Pt exercitarea drepturilor parintesti capacitatea poate sa fie si restransa? Toate comentariile pe tema drepturilor parintesti amintesc de capacitate deplina de exercitiu...
s-au prevazut mai multe solutii...nu stiu care e cea mai corecta
1. parintele minor are capacitate restransa de exercitiu, deci nu isi poate exercita drepturile parintesti, trebuie o hotarare a instantei de tutela/ autoritatea tutelara pentru a ii numi pe bunici ocrotitorii legali ai copilului minor care pleaca in strainatate, apoi acestia vor putea da declaratie de acord pentru deplasare
2. parintele minor sa fie asistat de parintii lui majori, luandu-li-se acordul tuturor intr-o singura declaratie cu privire la deplasarea copilului minor
3. parintele minor, in varsta de 17 ani, poate sa dea singur declaratie de acord pentru deplasarea copilului sau minor in strainatate
Parintele minor are parinti majori, in viata, care isi exercita autoritatea parinteasca
Pentru ca notarul sa va autentifice contractul de vanzare va cere atat prezenta unui medic psiholog care sa ateste ca au sau nu consimtamant partile cat si un certificat medical constatator
Buna!
Vin si eu cu o intrebare, incercand sa aflu si o solutie totodata la urmatoarea problema: pentru deplasarea minorului in strainatate este nevoie de o declaratie notariala pentru exprimarea acordului parintilor, respectiv parintelui pentru strainul sau celalalt parinte care se deplaseaza cu minorul. Bun..unde e problema? daca parintele(unic) este minor, cine da declaratie de acord pentru deplasare a copilului impreuna cu strainul?
Stiti cumva daca mai este actuala si reala lista cu subiectele posibile la probele scrise care a fost publicata acum cativa ani?
Răspuns la discuția Spatiul de depozit
Sincer nu stiu care e destinatia spatiului...nici daca este inchiriat/proprietate privata...stiu doar ca persoana care il utilizeaza a depasit limita bunului simt, nu vrea sa dea nici un detaliu cu privire la identitate/acte/proprietate...Initial a spus ca ar fi vorba de un depozit, dar depozit nu inseamna garaj de motociclete, nu inseamna ca poate veni la orice ora din noapte sa tranteasca si sa ambaleze motoare...nimeni nu stie nimic despre acel spatiu, asta mi se pare suspect, toti ridica din umeri...asa ca si eu ridic din umeri la randul meu.