avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate florin_adrian

Activitate florin_adrian

pai da si ce sriu in acea cerere cum ar trebui scrisa,un model p idee si cui ma adresez directorului ?
eu deschis acest pfa in 2006 si nu am avut nici o treaba cu primaria.toate actele pe care le am depus le depus strict la anaf craiova..????
Eu am totusi o problema cu pfa asta. Eu l-am deschis pe "alte servicii" dupa care ei cand mi-au dat certificatul de atestare fiscala mi-au atribuit un cui care este al unui doctor veterinar si eu nu am fost niciodata inregistrat la registrul comertului.dupa care cand mia venit o ultima regularizare apaream la activitate ca broker de asigurari.
Pentru asta vreau sa fac o cerere de audienta la director. Aveti idee cum se redacteaza ce ar trebui sa scriu pe acolo,e ceva tipizat?
Multumesc anticipat.
pai nu am fost nicioadata inregistrat la registrul comertului.
In 2006 am deschis un pfa si in 2010 l-am radiat..teoretic.mi au zis ca o sa imi trimita in scris acasa o dovada ca a fost radiata dar totusi nu am primit nimic de la ei.la ei in calculator figurez ca radiat si am reusit sa obtin un print screen in care apare ca radiata dar tot nu am nimic oficial cu stampila semnatura etc in care sa scrie ca este radiata si bla bla..nu ar trebui sa primesc un certificat de lichidare sau ceva de genu?
Răspuns la discuția incurcatura financiar
ok multumesc frumos acum sunt sigur ca nu am de ce sa apar la ei.
ce trebuie sa fac ca sa dispar din registrele lor.care ar fi procedura sau la ce fel de persoane trebuie sa apelez juristi contabuili avocati?
de curand am fost sa platesc un impozit pentru un pfi din 2006 si aruncand o privire in calculatorul inspectoarei am observat ca in 2009 apaream cu o achizitie de 42000 ron si un impozit platit de 1200.am intrebato ce e cu ei si mia zis ca e o delaratie notariala de vanzare cumparare.intradevar eu am cumparat in 2009 o garsoniera de la un sot si sotie dar suma era de 84000 ron si impozitul de 2400 ron dar eu in aceasta tranzactie sunt cumparator si nu am platit nici un impozit.majoritatea mi au spus ca nu e normal sa apara la mine ci la vanzator.cei de la financiar miau spus ca asa trebuie sa apara(sa scape de mine probabil)desi am fost inclusiv cu caontractul de vazare cumparare si cu chitanta pentru impozit pe care apare numele vanzatorilor(am ramas in relatii bune cu ei si mi au dat o copie).
daca ar fi noramal totusi sa apara la mine nu ar trebui sa apara cu toata suma si de vanzare cumaprare si tot impozitul?
pot sa am de pierdut cumva mai tarziu pe tema asta?stim cu toti cum e cu borocratie din romania
ce pot sa fac in cazul in care acest lucru nu e ok ca sa nu mai apar in evidentele celor de la financiar?
si mai am o intrebare pentru ca am inteles ca notarii trebuie sa faca o declaratie perioadica cu toate tranzactiile ?avea vreun avantaj notarul sa faca o "greaseala" in acea declaratie,avea ceva de castigat?un artificiu ceva sa scape cu niste bani in plus?

multumesc anticipat pentru raspunsuri sper sa ma fi facut inteles

daca am gresit cumva categoria in care am postat imi cer scuze si rog un moderator sa mute mesajul acolo unde ii este locul
art 220 litera c capitolul VII cod procedura fiscala
akum 6 luni am fost prins pentru contrabanda cu tigari,sa facut perchezitie domiciliatra sau gasit si confiscat cateza cartuse de tigari si o suma de bani.am dat o declaratie la pol economica apoi mi a venit rezolutia de la parchet conform careia nu am fost incadrat penal deoarece atunci nu exista inca legea pentru penal iar pentru contraventie am fost incadrat la articolul 220 alin 3 din capitolul vii cod de procedura fiscala.doar ce am fost la vama si mi au zis k amenda este intre 200 mil si 1 miliard
mi se pare o amenda exorbitanta pentru o persoana fizica
au facut procurori incadrarea gresit?am mai fost la vama inainte si am intrebat cat este amenda in astfel de cazuri si au zis k pt pers fizica pleaca de la 15 mil iar akum au zis k ei se supun deciziciei luate de parchet si incadreaza amenda la articolul respectiv
Răspuns la discuția dosar penal contrabanda cu tigari
si la celelalte intrebari poate sa ma ajute cineva cu un raspuns?