avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate mariaZZmaria

Activitate mariaZZmaria

Da, intr-adevar eu doresc sa pastrez cetatenia romana.
In acelasi timp eu am dreptul si la cetatenia olandeza.
Pentru a pastra cetatenia romana vreau sa folosesc aceasta exceptie din Legea nr. 312/2005 si prin aceasta sa demonstrez ca daca as renunta la cetatenia romana mi-as pierde drepturl de proprietate si in consecinta as suferi pierderi financiare.

Eu nu sunt/eram sigura daca acesta este un argument destul de bun pentru a fi folosit ca exceptie pentru pastrarea cetateniei romane.
Intrebarea mea este legata de cum pot sa demonstrez ca prin pierderea cetateniei romane as suferi o pierdere materiala.

Sa inteleg din raspunsul 2 ca daca as renunta la cetatenia romana pot sa pastrez in continuare acel pamanat pe care il detin, fie el si agricol? Deci pot sa raman in continuare proprietara de pamant? Acest lucru nu il pot deduce din raspunsul dvs.

Revin cu intrebarea: Exista vreo modalitate prin care as putea demonstra ca pierderea cetateniei romane imi aduce prejudicii materiale? Daca da, care ar fi aceasta?

Multumesc.
oana_mc a scris:

1. Dreptul de mostenire intervine in situatia in care unul din parinti trece in nefiinta.
Chiar daca parintii dvs. sunt in Romania si acestia detin in proprietate bunuri imobile, nu-i impiedica nimeni si nici o lege sa faca acte de instrainare, astfel incat, consider ca aceasta sustinere a dvs. nu va fi intemeiata. Cu o mica exceptie, daca parintii dvs sunt de acord sa incheie cu dvs un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere - acest fapt este posibil in ipoteza in care sunteti singur la parinti, daca aveti frati sau surori, va fi necesar acordul dansilor la semnarea actului.
2. Prin dovada dreptului de proprietate asupra unui bun imobil in Romania nu se incalca cu nimic dreptul de proprietate, in situatia renuntarii la cetatenia romana.
Insa puteti face in Olanda, dovada dreptului dvs. de proprietate asupra bunului imobil detinut in Romania.
Situatia mea este urmatoare:

Sunt cetatean roman, locuiesc si lucrez de 5 ani legal in Olanda si de aceea am dreptul sa cer cetatenia si implicit pasaportul olandez. In orice caz eu doresc sa pastrez cetatenia romana.

Legea de aici prevede sa se renunte la cetatenia initiala pentru obtinerea cetateniei olandeze.

Desigur sunt si exceptii la aceasta lege, cum ar fi printre altele:
- daca demonstrez ca prin pierderea cetateniei romane o sa am o paguba financiara considerabila de exemplu prin pierderea unui drept de mosternire, prin pierderea unei proprietati.
Pentru a demonstra acest lucru se cer dovezi de la autoritatile romane cu extractele de lege corespunzatoare.

Intrebarea mea este legata de cum pot sa demonstrez ca prin pierderea cetateniei romane as suferi o pierdere materiala.

M-am gandit la doua argumente pentru asta:

1. Parintii mei detin pamant si eu sunt singurul copil si mostenitor. Pot demonstra pe baza legilor din Romania si prin dovezi legale de la autoritatile romane ca daca as renunta la cetatenia romana mi-as pierde dreptul de mostenire si de aceea as avea o paguba financiara considerabila?
Daca raspunsul este da, care sunt aceste legi in baza carora pot sa fac dovada aceasta? Ce autoritati din Romania imi pot elibera astfel de dovezi?

2. Eu detin de asemenea pamant* in Romania. Pot demonstra pe baza legilor din Romania si prin dovezi legale de la autoritatile romane ca daca as renunta la cetatenia romana mi-as pierde dreptul de proprietate si de aceea as avea o paguba financiara considerabila?

Daca raspunsul este da, care sunt aceste legi in baza carora pot sa fac dovada aceasta?
* Trebuie sa fie pamant agricol sau se poate si cu proprietate de pamanat intravilan etc.

Pot sa folosesc motivele mentionate mai sus pentru a demonstra ca nu pot sa renunt la cetatenia romana si prin aceasta sa apelez la exceptia din legea olandeza privind dubla cetatenie?
Sunt aceste motive viabile, valide si corecte?
Sau sunt alte motive cu care sa apelez la exceptia din legea olandeza?
Ce alte dovezi credeti ca ar mai trebui sa atasez la dosarul de cerere?

Multumesc anticipat.