avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate veber marina

Activitate veber marina

Autogara este in Piatra Neamt si a fost cumparata de un olandez. Langa autogara este un market Plus, si pe gardul marketului este un panou pe care scrie Proprietate Privata cu un semn de interzis. Dar daca nu esti atent poti spune ca panoul se refera la market. Cand s-a intamplat accidentul, am mers aproape si am citit, scria ca au acces numai autobuzele. Eu nu am mai avut de ani de zile interes sa merg la autogara, nu am stiut ca peronul a devenit spatiu privat. Am fost la politie si politistul care a facut constatarea mi-a spus ca e proprietate privata si ei nu au ce face. Ca insusi seful a avut o situatie asemanatoare cu un nepot al lui si nu a avut castig de cauza.
Am parcat acolo pentru ca asteptam o matusa in varsta care trebuia sa ajunga cu autobuzul. Totusi autogara este o unitate prestatoare de servicii de utilitate publica.
Eu sunt nelamurita cu conceptul de proprietate privata in Romania, eu trebuie sa-mi repar masina pentru ca am parcat pe proprietate privata, dar sunt obligata sa-mi izolez tevile care trec pe la mine prin apartament, avand in vedere ca am centrala de apartament, alfel platesc 30% la intretinere. Deci daca sunt pe proprietate privata dar am venit cu ganduri pasnice proprietarul are dreptul sa-mi dea in cap daca asa vrea el. Poate sunt eu suparata acum pe tot ce se intampla in tara asta, avand in vedere ca si eu si sotul meu lucram in invatamant si chiar am ajuns la limita cu toate.
Imi cer scuze daca gresesc, poate sunt eu intr-o pasa prosta.
Am parcat masina pe peronul autogarii din oras, la aprox.5 m in spatele unui autobuz care stationa in afara peroanelor pe laterala autogarii. Soferul autobuzului a facut o manevra si a dat inapoi avariindu-mi destul de grav masina. Cand am mers la patronul autogarii mi-a spus ca peronul autogarii este proprietate privata si ei nu au nici o obligatie pentru ca eu nu aveam voie sa parchez acolo. As dori sa aflu daca am sanse sa-mi repar masina pe asigurarea lor. Stiu ca si eu sunt vinovata ca am parcat acolo, dar nu am vazut indicatorul pe care scria ,,proprietate privata ", totusi am o intrebare soferul nu era obligat sa se asigure cand a dat inapoi? Va multumesc.