avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate Cazimi

Activitate Cazimi

Cazimi a scris:

Buna ziua. Am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie:
- in 1990, tatal meu e emigrat, si-a stabilit domiciliul in strainatate, devenind apoi cetatean american
- in 1999 a fost intocmit un contract de vanzare-cumparare prin care el imi vindea apartamentul in care am copilarit si am avut mereu domiciliul
- dintr-o politete, contractul a fost intocmit cu drept de uzufruct viager.

Anul trecut, aceasta clauza de uzufruct mi-a creat mari probleme la preschimbarea C.I. (pentru expirare) si atunci am reusit sa imi castig dreptul de a continua sa am domiciliul in casa al carei proprietar sunt doar prin declaratie pe proprie raspundere si verificare de catre sectorist.

Tatal meu este doritor sa renunte la dreptul de uzufruct, ultima sa vizita in Romania fiind, oricum, in 1999 (cand s-a incheiat contractul). Nu exista niciun tert implicat in problema.

Intrebari:
1. Care sunt declaratiile pe care trebuie sa le dea el in fata notarului, pentru a fi apoi apostilate, in vederea renuntarii la uzufruct? (prezentarea in fata ambasadei/consulatului este exclusa)?
2. Aceste declaratii sunt valabile in Romania daca sunt intocmite direct in limba romana?
3. Din ce citesc, inteleg ca la 1 oct. intra in vigoare noul Cod Civil, care specifica drept conditie pentru stingerea uzufructului neuzul pentru o perioada de 10 ani. Este corect ce am inteles? In caz ca da, ar fi mai avantajos sa incepem formalitatile dupa 1 oct.?
4. In caz ca raspunsul la intrebarea de mai sus este afirmativ, cum pot face dovada neuzului de catre tatal meu?

Va multumesc.
Cu stima,
C.
Buna ziua. Am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie:
- in 1990, tatal meu e emigrat, si-a stabilit domiciliul in strainatate, devenind apoi cetatean american
- in 1990 a fost intocmit un contract de vanzare-cumparare prin care el imi vindea apartamentul in care am copilarit
- dintr-o politete, contractul a fost intocmit cu drept de uzufruct viager.

Anul trecut, aceasta clauza de uzufruct mi-a creat mari probleme la preschimbarea C.I. (pentru expirare) si atunci am reusit sa imi castig dreptul de a continua sa am domiciliul in casa al carei proprietar sunt doar prin declaratie pe proprie raspundere si verificare de catre sectorist.

Tatal meu este doritor sa renunte la dreptul de uzufruct, ultima sa vizita in Romania fiind, oricum, in 1999 (cand s-a incheiat contractul). Nu exista niciun tert implicat in problema.

Intrebari:
1. Care sunt declaratiile pe care trebuie sa le dea el in fata notarului, pentru a fi apoi apostilate, in vederea renuntarii la uzufruct? (prezentarea in fata ambasadei/consulatului este exclusa)?
2. Aceste declaratii sunt valabile in Romania daca sunt intocmite direct in limba romana?
3. Din ce citesc, inteleg ca la 1 oct. intra in vigoare noul Cod Civil, care specifica drept conditie pentru stingerea uzufructului neuzul pentru o perioada de 10 ani. Este corect ce am inteles? In caz ca da, ar fi mai avantajos sa incepem formalitatile dupa 1 oct.?
4. In caz ca raspunsul la intrebarea de mai sus este afirmativ, cum pot face dovada neuzului de catre tatal meu?

Va multumesc.
Cu stima,
C.
Am promis ca revin. Astazi, dupa aceeasi coada de aproape doua ceasuri, am reusit sa depun actele. Am nimerit aceeasi functionara blonda. Si-a spus poezia cu schimbarea titularului contractului si abia dupa ce am fluturat printul raspunsului la sesizarea catre Enel a inceput sa bajbaie vorbe cu sens: "anexa", iar apoi a dres-o cu "act aditional".

Interesant insa ca formularul (care pare universal) de cerere cuprinde un angajament de plata pentru serviciile executate asupra contorului, fara sa se specifice si care sunt taxele si nici in ce constau serviciile.

Cu un umor involuntar, functionara m-a tot incurajat: "Semnati aici si va promit eu ca n-o sa platiti nimic". Asta chiar mi-a placut "dati cu batul ca sunteti de acord ca achitati, dar in mod sigur n-o sa fie vreo taxa". O sa aflu in urmatoarele facturi daca voi achita sau nu ceva.

Va multumesc, domnule Kappauser, pentru raspuns. El m-a incurajat sa merg inainte si sa fac demersurile pentru care nu credeam sa am vreo sansa.
Uluitor. Sunt aproape in soc! Enel mi-a raspuns la solicitare, prin email!! Cineva de la departamentul lor de relatii cu clientii zice asa:

Pentru modificarea numelui in contractul de furnizare al energiei electrice este necesar sa va prezentati la centrul de relatii cu clientii situat in strada General Florescu, nr. 23, sectorul 3, cu urmatoarele documente:
· actul de identitate copie si original
· actul de proprietate (hotarare judecatoreasca prin care i se atribuie proprietatea)
Nu se percep taxe in astfel de situatii.


O sa incerc sa ma duc inca o data la Enel cu printul emailului, desi nu prea inteleg ce legatura are atribuirea proprietatii (pe care oricum nu stiu de unde au scos-o, ca nu ziceam nimic de vreun partaj in solicitare). In fine, mi se pare extraordinar ca ei raspund si ca raspunsul lor are oarece bun simt.

Va tin la curent.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Am facut tot ceea ce ati spus dvs., insa ei tot insista sa trateze problema ca pe o schimbare de titular. Functionarii Enel par sa stie un singur tip de modificare de contract: prin reziliere si incheierea unuia nou.

Am facut o sesizare online pe site-ul lor. Sa vedem ce vor raspunde.

Inca o data, multumiri. Promit sa va tin la curent.
Am incheiat contractul cu Enel in 1990, inainte de pronuntarea divortului, in locuinta care a fost a parintilor mei, iar in prezent este a mea. Contractul a fost incheiat cu numele meu de dupa casatorie, dar in acelasi an am reluat numele de fata. Nu este vorba nici de partaj, nici de vreo implicare a sotului in locuinta respectiva, in care am locuit continuu in tot acest timp.

Cu toate acestea, de atatia ani Enel nu imi poate trece contractul de pe numele meu pe numele meu decat prin rezilierea contractului vechi si incheierea unuia nou, iar aceasta presupune achitarea unor taxe pentru inlocuirea sau verificarea contorului (ei zic "la alegere"). Pe site-ul Enel, apare urmatoarea formulare la capitolul Schimbarea titularului de contract:

Documente necesare pentru schimbarea titularului de contract - consumator casnic
în baza certificatului de moştenitor/ act donaţie/ act vânzare-cumpărare/ schimbare clasă de client
Se face în situaţiile schimbării parţiale sau totale a identităţii clientului, preluării prin cumpărare, moştenire, donaţie, etc.

([ link extern ] )

Ce inseamna "identitate partiala"? Este Enel indreptatit sa ma considere o cu totul alta persoana, desi, in afara numelui meu de familie, nici o alta circumstanta nu a fost modificata?