avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate florinvw4

Activitate florinvw4

Va multumesc pentru mesaj, as vrea sa intreb care este timpul maxim legal de solutionare a cererii de transfer din momentul inregistrarii.Mentionez ca elevul a sustinut un examen de engleza intensiva la scoala unde dorim sa-l transferam si a fost admis cu nota 9,70 dar doamna directoare de la scoala unde este inscris in prezent ne-a spus ca aprobarea se va face in urma unui consiliu administrativ si va fi in septembrie, ni se pare ca se taraganeaza prea mult. Nu exista riscul sa se ocupe locul la clasa in scoala unde a fost admis in urma testului din cauza acestei amanari de transfer ? Exista un termen in care daca nu ducem transferul la timp , copilul sa piarda locul ? Mentionam ca intre cele doua scoli exista o oarecare concurenta.
Buna ziua, vreau sa transfer copilul de la scoala unde a abslolvit cls l-lV la alta scoala.Am facut cererea de transfer la scoala primitoare semnata si stampilata de aceasta scoala dar am probleme la scoala de unde pleaca copilul in sensul ca secretara de acolo nu vrea sa-mi dea numar de inregistrare la cerere si nici directoarea nu vrea sa aprobe pana in luna septembrie.Dupa multe discutii am lasat cererea la secretariat dar fara numar de inregistrare,dar sunt nedumerit pentru ca stiu cazuri cand sa pierdut cererea.Eu totusi luni am sa merg sa iau cererea si incerc la inspectorat.
Va multumesc.
Discuție Pensie privata
Buna ziua, am 42 ani si vreau sa particip la fondul de pensii private.Nedumerirea mea este ca 2% din CASS se va vira la fondul de pensii private, dar problema este ca poate se va diminua pensia de stat din cauza contributiei scazute( 10%-2%=8% la stat).Am citit un articol ca contributia la pensia privata poate sa ajunga si la 6% peste cativa ani.Atunci ce mai ramane la stat?
Va multumesc,o zi buna
Discuție Libret economii
Buna ziua, am o intrebare : am un Libret de economii eliberat in 1988, pe care am o suma de bani .Mai este valabil? Va multumesc .