avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate adrian0419

Activitate adrian0419

avind in vedere ca am mai avut permis de conducere dar nu eliberat de statul roman,cind pot sa dau iar de permis aici in tara si daca este posibil ?'
mentionez ca mia fost suspendat dreptul de a conduce pt innfractiunea conducerii sub influenta alcoolului.sentinta afost definitiva din data de 04.06.2011.
eu am doar sentinta care am luato eu la cerere(legalizata),iar acolo nu imi da nici o adresa sau nr. de cont.Imi scrie ca trebuie doar sa le platesc dar unde si cum in nici un caz.Eu vreau sa le platesc dar nu sa imi vina dupa aceea vreo instiintare acasa ca nu au fost platite,de aceea incerc sa aflu exact unde trebuie sa le platesc.Multumesc anticipat.
as vrea sa stiu unde as putea plati cheltuielile de judecata privind un dosar penal.Eu am avut procesul in cu totul alt judet de unde locuiesc,as putea plati la CEC sau la adm. fiscala din oricare oras din tara?
pina la urma am terminat si cu procesul la care din prima infatisare mau lasat in pronuntare cu av. din oficiu la 6 luni cu suspendarea pedepsei si 2 ani si 6 luni la o perioada de proba in care nu mai am voie sa fac ceva asemanator.(oricum nici nu se mai poate vorbi de asa ceva).
atita timp cit nu se instiinteaza statul emitent al permisului de conducere de infractiunea comisa pe teritoriul altui stat normal ca va putea conduce findca statul polonez nu are de unde sa stie ce infractiune a comis respectivul cetatean.Asadar in polonia atita timp cit in baza de date a politiei de acolo nu figureaza cu nimic nu vad de ce nu ar putea conduce.(doar sa aiba permisul de conducere la purtator)
Răspuns la discuția Cand imi voi redobandi permisul?
Punerea in executare a dispozitiilor civile din hotarare



Restituirea lucrurilor si valorificarea celor neridicate

Art. 444. - Cand prin hotararea penala s-a dispus restituirea unor lucruri care se afla in pastrarea sau la dispozitia instantei de executare, restituirea se face de catre judecatorul insarcinat cu executarea, prin remiterea acelor lucruri persoanelor in drept. In acest scop, sunt incunostintate persoanele carora urmeaza sa li se restituie lucrurile.

Daca, in termen de 6 luni de la primirea incunostintarii, persoanele chemate nu se prezinta a le primi, lucrurile trec in patrimoniul statului. Instanta constata aceasta prin incheiere si dispune predarea lucrurilor organelor in drept a le prelua sau valorifica potrivit dispozitiilor legii.

Daca restituirea lucrurilor nu s-a putut efectua, deoarece nu se cunosc persoanele carora ar trebui sa le fie restituite si nimeni nu le-a reclamat in termen de 6 luni de la ramanerea definitiva a hotararii, sunt aplicabile in mod corespunzator dispozitiile alineatului precedent.

Cand restituirea lucrurilor a fost dispusa de catre procuror sau de catre organul de cercetare penala, acesta procedeaza potrivit prevederilor din alineatele precedente.
eu am acum pe 2.06.2011 prima infatisare,dat fiind faptul ca nu au fost si alte incidente ca sa trebuiasca expertize sau mai stiu eu ce ,ar trebuii sa ma lase in pronuntare de la primul termen.Nu stiu cum functioneaza justitia asta in romania ca a trbuit sai caut pe fiecare:suna militianul si intreabal cind tre sa te prezinti la pol;;sunal iar cind tre sa mergi la procuratura sa ti se prezinte dosarul,acolo lasind 2 adrese unde sa vina citatia pt proces.....in fine sa aflu de pe site-ul min.de justitie cind sunt citat la proces.dati-o in mama masi cu justitia cu tot.Caci tot eu trebuie sa platesc cheltuielile de judecata.In privinta permisului de conducere nu va faceti griji domnul Cioan ca statul italian nu il va anula oricit sar stradui statul roman.PERMISUL VA RAMINE PINA LA PRONUNTAREA FINALA DE LA JUDECATORIE SAU PINA LA FINALIZAREA CERCETARILOR EFECTUATE DE CATRE POLITIE?CIT DUREAZA "TRANSHUMANTA"PEMISULUI DE LA POLITIE PINA LA MOTORIZZATIONE IN ITALIA?CINE STIE RASPUNSUL ROG SA MIL DEA,A SE ABTINE CEI CU DOJANA!MULTUMESC ANTICIPAT!
Permisul nefiind eliberat de statul roman(il anulau daca era)dupa pronuntare cam cit dureaza sa il trimita tarii de origine?Adica comunicarea de la judecatorie versus politie/politia catre igp/igp catre ambasada tarii respective.Caci numai in romania dureaza un infinit.As putea eu sa urgentez ,adica sa duc pronuntarea de la judecatorie la politia bacau unde de altfel este si retinut pina la finalizarea procesului?
(AICI NU AM INTELES EU BINE:ESTE RETINUT PINA SE TERMINA FAZA CERCETARILOR DE POLITIE SAU PINA LA PRONUNTAREA IN CAUZA)
as vrea sa stiu daca pentru o fapta prevazuta de art.87 alin.1 cod rutier fara accident si cu recunoasterea faptei ma va lasa in pronuntare la primul termen si de cam cit ar fi cuantumul pedepsei(estimativ). multumesc anticipat.La alcol test a fost 1.02mg/apr,si la analize a iesit 2,15 respectiv 2,30.Daca imi aleg aparator din oficiu cu cit ar ingreuna sentinta?
ma mir eu ca simplu muritor cum de ai rezistat atita timp(probabil remuneratia pe linga vrajeala)In instanta nu ai decit de pierdut timp din timpul tau de a produce bani.Nu ai sa beneficiezi de nimic atit timp cit tu ai muncit la negru nici de altfel la asigurarea medicala,ci doar in cazuri de urgenta,care de altfel sunt prescrise prin lege(ma refer la urgenta).Cu alte cv uni cu sacu plin alti cu pl in cr.TRAIM INTRUN STAT IN CARE CU CIT E SPAGA MAI MARE CU ATIT E ATENTIA MAI ADEGVATA.iar daka tu muncesti ca "muncitor"nu vei avea nicicind banii sa te lupti cu ei.Trebuie pus la punct sistemul de sindicat in ro ca atunci cind ai probleme cu angajatorul sa poti apela si sa ai si satisfactia ca te ajuta pe urma findca oricum si pe ei o sa-i platesti optional din salariul tau de fraier cotizant la bunastarea romaniei mari.Cu scuze daka am fost caustic dar sfatul meu este bele.. ca sa nu bele... peleuuuuu.Cu respect pt oamenii care muncesc si nu aleg alta cale!