avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate magdutaa

Activitate magdutaa

Mama beneficiaza de drepturile acordate prin Decretul -Lege 118/1990 in urma decesului tatalui meu care a fost detinut politic.
citez din Lege:
Articolul 6(b) si (c) face referire la gratuitatea calatoriilor pe mijloacele de transport si posibilitatea de folosire a acestora si de catre insotitori, membri de familie in cadrul numarului de calatori stabilit pentru titular;
Intrebarea mea :
Este vreun articol de lege , o baza legala, care imi da posibilitatea sa circul singura fara a fi impreuna cu mama? Deoarece intr-o calatorie cu trenul in care o insoteam pe mama mea, era cineva care se afla in aceeasi situatie si circula cu procura.
Astept raspunsul, multumindu -va anticipat.
Magdutza
Răspuns la discuția concediul de odihna
va multumesc pentru raspuns.
Sunt planificata in concediu de odihna in august a.c. dar, intre timp ma voi transfera la un alt loc de munca.
Mai beneficiez de acest concediu in luna stabilita la noul loc de munca sau trebuie sa aleg o alta perioada? va multumesc.
Răspuns la discuția varsta scolara
ma refer la invatamantul obligatoriu. va multumesc pentru amabilitate
Discuție varsta scolara
Care este varsta scolara? 18ani sau 16ani?
Discuție varsta scolara
Va rog sa mi spuneti care este varsta scolara?de la ce varsta, pana la ce varsta?
va multumesc,
magdutaa
Discuție mostenire
buna dimineata.Va rog sa imi raspundeti si mie la intrebare si va multumesc.
Am actul de mostenitor in urma decesului unuia dintre parinti(tata). Prin acest act ii revine fiecaruia dintre noi o cota parte din imobil.
in acest caz, ma numesc proprietar pe acea parte mostenita sau tot mama ramane proprietarul de drept si in anumite situatii trebuie sa cer acordul ei de domiciliu?
va multumesc
magdutaa
Procentul de 15% la calcularea salariilor in 2011, se aplica la salariul brut sau de incadrare?
va multumesc, magdutaa
Discuție Renault Symbol
Cer un sfat avizat vis a vis de acest automobil Renault Symbol. Parcurgeam un drum spre o localitate in afara Bucurestiului si la un moment dat masina s a oprit( a murit). Nu facusem revizia tehnica la perioada respectiva. Mi s a spus ca s a defectat motorul. Problema mea este daca in aceste conditii beneficiez de service gratuit din partea firmei. In alta ordine de idei am cautat un motor si nu am gasit la un pret accesibil. As dori sa stiu daca mai am vreo solutie sa mi pot repara masina.Va multumesc si astept un raspuns:(
magdutaa
as dori sa sa ma informati daca hotararea definitiva si irevocabila pentru pensia de intretinere a unui copil rezultat dintr-o relatie consensuala( parintii nu mai locuiesc impreuna ) poate fi asimilata si hotararii de incredintare copil , sau trebuie sa se obtina si hotarare incredintare copil? va multumesc mult si astept raspunsul.
magdutaa/persoana fizica