avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Activitate baciu_marian

Activitate baciu_marian

Răspuns la discuția Funtionar public versus PFA
Din cate vad dl SUTEUAL... pana la urma am voie sa imi fac PFA.
asa rezulta si din citatul tau ....
...."Functionarii publici, functionarii publici parlamentari si functionarii publici cu statut special pot exercita functii în alte domenii de activitate din sectorul privat,..."

DECI EU SUNT FUNCTIONAR PUBLIC SI IMI POT FACE PFA. ASTA E CLAR PT MINE.
Dar problema e ....ce ii cu dosarul ala profesional.... are vreo legatura acel dosar cu ce fac eu ca PFA....., trebuie sa zic la primaria unde lucrez ca functionar....ca imi fac PFA ...si tot ce fac ca PFA....ca sa noteze ei intr-un dosar.....exista vreo mica legatura intre acest dosar si PFA -ul meu.
Răspuns la discuția Funtionar public versus PFA
PT SUTEUAL

Am cautat acolo in lege unde ai spus tu si nu am gasit ce ai citat tu mai sus... Si de fapt nu este in capiotolul III ci in IV - DISPOZITII FINALE.
Daca ai gasit tu altceva si ma poate ajuta ....te rog dami si mie un link...

Asta e linkul care l-am gsit eu : [ link extern ]
DECI PANA LA URMA AM VOIE SA IMI FAC PFA....iar acel dosar profesional are vreo legatura ccu ce fac eu ca PFA....??
Răspuns la discuția Funtionar public versus PFA
Imi cer scuze de interventie. Nu sunt destul de lamurit in privinta dosarului profesional.
Are vreo legatura acest dosar cu PFA-ul pe care eu il fac ? Trebuie sa anunt la Primarie ca imi fac PFA? Trebuie sa fac ceva care sa aiba legatura intre mine ca PFA si institutia unde lucrez ca functionar public ...PRIMARIA..? Sau doar pur si simplu merg la FINANTE si imi deschid PFA fara sa stie nimeni din PRIMARIE ...de la RESUSRSE UMANE.....!!!
Eu oricum dupa ce imi fac PFA....la sfarsit de an, trebuie sa actualizez declaratia de venit ...si acolo sunt nevoit sa trec veniturile ....si din ce au provenit. Sa nu spuna aia de la RESURSE UMANE (PERSONAL) ca de ce am PFA si pe ei nu iam anuntat......ar putea zice asa cea .....mi-ar face probleme?? E POSIBIL OARE ? IMI CER SCUZE PENTRU CA NU SUNT DESTUL DE LAMURIT.
Sunt functionar public si vreau sa imi fac PFA .
In urma unei adrese trimise catre ANFP si ANI am primit urmatorul raspuns in legatura cu incompatibilitatea:

Potrivit art. 94 alin. 2 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei cu modificarile ulterioare stabileste regimul ncompatibilitatilor:
Art. 94: Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica decat cea in care a fost numit, precum si cu functiile de demnitate publica.
(2). Functionarii publici nu pot detine alte functii si nu pot desfasura activitati remunerate sau neremunerate dupa cum urmeaza:
a) in cadrul autoritatilor sau institutiilor publice;
b) in cadrul cabinetului demnitarului, cu exceptia cazului in care functionarul public este suspendat din functia publica, in conditiile legii, pe durata numirii sale;
c) in cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale ori in alte unitati
cu scop lucrativ din sectorul public
d) in calitate de membru al unui grup de interes economic.
.....................................................................

"Art. 96
(1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”
(2).In situatia functionarilor publici care desfasoara activitatile prevazute la alin. (1), documentele care alcatuiesc dosarul profesional sunt gestionate de catre autoritatea sau institutia publica la care acestia sunt numiti.
CE INSEAMNA ALINIATUL (2) DE LA ARTICOLUL 96? CE VREA SA SPUNA CU DOSARUL PROFESIONAL? CE E ACELA? CINE IL GESTIONEAZA? ADICA?


Răspuns la discuția autorizare cadastru - pfa
Mergi la oficiul de cadastru din orasul in care esti, intreaba acolo de conditiile ce trebuie sa le indeplinesti pentru a te autoriza.

Daca nu uitate pe ordinul 538/2001 privind aprobarea Regulamentului privind autorizarea persoanelor fizice şi juridice care pot să realizeze şi să verifice lucrări de specialitate în domeniile cadastrului, geodeziei şi cartografiei pe teritoriul României si.............

ORDIN 107/2010
Regulamentul din 29 martie 2010 (Regulamentul din 2010)
privind autorizarea sau recunoasterea autorizarii persoanelor fizice si juridice romane, ale unui alt stat membru al Uniunii Europene sau ale unui stat care apartine Spatiului Economic European in vederea realizarii si verificarii lucrarilor de specialitate in domeniul cadastrului, al geodeziei si al cartografiei pe teritoriul Romaniei
Publicat in Monitorul Oficial 231 din 13 aprilie 2010 (M. Of. 231/2010)