avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate bitza07

Activitate bitza07

Am vazut articolul din lege. Este obligatoriu sa ai 1 an de stagiu ca sa te inscrii la inppa? Eu nu am vazut asa ceva in vreun alt articol si nici nu reiese din art 23 cum ca in anul 2 de stagiatura te poti inscrie.
Ma poate lamuri cineva in mod clar?
Buna ziua,
am o problema legata de accesul proprietatii mele la DN6. In urma modernizarii acestuia nivelul drumului s-a ridicat in asa fel incat accesul la proprietatea mea este dificil, aproape imposibil (mentionez ca anterior inceperii lucrarilor, drumul si proprietatea erau la acelasi nivel). Exista numeroase proprietati in zona care au beneficiat de acces (chiar si numai partial, nu pe toata deschiderea) la DN6 si fara obtinerea vreunei autorizatii conform OG 43/1997. Eu am notificat problema mea inca din faza proiectului lucrarilor de modernizare, dar nu s-a luat nicio masura.
Prima mea intrebare este daca ar exista un temei juridic clar prin care sa pot avea acces la DN6 la acelasi nivel (cum aveam inainte). Varianta autorizatiei prin OG43/1997 o exclud deoarece consider ca mi s-a ingradit proprietatea si am dreptul la masuri reparatorii. Nu eu sunt cel care trebuie sa efectueze cheltuieli suplimentare pentru a avea acces normal la drum - ceea ce ar presupune autorizatia. Si in plus exista situatia, daca as urma calea autorizatiei, de a avea un racord cu banda suplimentara de decelare(situata pe o portiune din proprietate) pe care as fi nevoit chiar sa achit o chirie pe suprafata respectiv administratorului drumului conform reglementarilor in vigoare (situatie aberanta).
Cea de-a doua intrebare ar fi legata de expropriere. Cu prilejul lucrarilor s-a luat o buna portiune din proprietate pe toata lungimea deschiderii pentru largirea soselei. Nu am fost anuntat si nici amprimit vreun act in sensul asta. Ce pot face in aceasta situatie pentru a mi se apara dreptul la proprietate?

Va multumesc,
T Robert