avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate dancerhd

Activitate dancerhd

va multumesc pentru raspuns
influenteaza cu ceva faptul ca am lucrat o perioada de 12 ani in grupa I de munca calculul pensiei, si daca da atunci in aceasta situatie care va fi pensia?
Buna ziua, sunt nascut in anul 1968 luna martie, am lucrat de la data de 01.04.1988 vechime neintrerupta si lucrez si acum. In perioada in care am lucrat dupa calculele mele am realizat un punctaj anual de aproximativ 1.12 puncte, datorita starii de sanatate inrautatita incerc sa ma pensionez pe caz de boala. Va rog sa-mi spuneti daca ma voi pensiona gradul III de invaliditate, ce pensie de invaliditate voi avea aproximativ . Mentionez ca in perioada septembrie 1986-ianuarie 1988 am fost in armata o perioada de 16 luni, daca aceasta perioada se calculeazala la stagiul de cotizare.
Buna ziua
O fundatie a fost executata silit de catre un fost membru fondator pentru o presupusa datorie pe care ar fi avut-o fundatia catre el, dar suma aflata in conturile fundatiei nu a acoperit intreaga suma ceruta prin executarea silita. Este posibil ca executorul judecatoresc sa se indrepte cu executare asupra patrimoniului propriu a membrilor fundatiei actuali, persoane fizice si juridice ?
Stiu ca in luna ianuarie 2016 sunt 20 zile lucratoare, in situatia prezentata nu faceam referire la o anumita luna am flosotit-o doar ca sa prezint situatia.
Rog doar sa imi raspundeti , ce anume pot folosi?
pentru a convinge angajatorul ca are obligatia de a acorda tichete de masa si pentru zilele in care salariatul recupereaza ore suplimentare. Cu toate ca am invocat prevederile Normelor de aplicare din 2015 , angajatorul sustine in continuarie ca nu este legal a le acorda.
multumesc pentru raspuns insa totusi am o nelamurire:
in Norme la art. 10 zice clar:
Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masa, dupa caz. in sensul prezentelor norme, nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii:
a) isi efectueaza concediul de odihna, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit Hotararii Guvernului nr. 250/1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare, republicata, cu modificarile ulterioare, si respectiv, potrivit contractelor colective de munca;
b) beneficiaza de zile libere platite, in cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv ale Ordonantei Guvernului nr. 6/2007 privind unele masuri de reglementare a drepturilor salariale si a altor drepturi ale functionarilor publici pana la intrarea in vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare si alte drepturi ale functionarilor publici, precum si cresterile salariale care se acorda functionarilor publici in anul 2007, aprobata cu modificari prin Legea nr. 232/2007, cu modificarile ulterioare, precum si de zile festive si de sarbatoare legale sau de alte zile libere acordate conform Hotararii Guvernului nr. 250/1992, republicata, cu modificarile ulterioare, si, respectiv, contractelor colective de munca;
c) potrivit dispozitiilor legale, sunt delegati sau detasati in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizatie zilnica sau lunara de delegare ori de detasare;
d) se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, sunt absenti de la locul de munca ori se afla in alte situatii stabilite de angajator impreuna cu organizatiile sindicale ori, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor.
Salariatul de fapt nu este prezent la locul de munca insa este retribuit pentru norma intreaga. fiind in recuperarea orelor suplimentare.
intrebarea mea de fapt este daca pentru orele recuperare va primi tichete de masa in luna in care recupereaza orele suplimentare?
avem urmatoarea situatie:
in luna ianuarie norma grafica lunara este de 176 ore,/23 zile lucratoare , salariatul care lucreaza in ture de 12/24 efectueaza un numar de 216 ore un numar de 48 ore suplimentare, pe care angajatul le va recupera in luna februarie . Va rog sa-mi spuneti daca in luna februarie angajatul va avea dreptul la toate tichetele de masa aferente chiar daca pentru un numar de 48 ore/6 zile acesta este in recuperari.
Buna ziua,
Am intrat in concediul pt cresterea copilului in luna aprilie 2014, firma la care am fost angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata in anul 2014 in luna august a disponibilizat un numar de angajati. in baza unui program de restructurare si reorganizare, In urma acestui proces de reorganizare postul pe care am fost angajata s-a desfintat fara sa mi se comunice personal acest lucru. Acum cand vreau sa revin din nou la lucru mi se spune ca nu mai este posibil deoarece nu mai am pe ce post. Mentionez ca nu am fost inclusa pe listele ianintate ajofm la data disponibilizarii. Colegii mei care au fost concediati ( disponibilizati ) au beneficiat de salarii compensatorii .
Intrebarea mea este:
Are dreptul angajatorul de a ma concedia individual ?
Ce trebuie sa fac in cazul in care acesta nu va fi de acord cu reintegrarea mea in munca?
e o greseala la anii lucrati, daca este nascut in anul 1957 nu are cum sa aiba 57 ani lucrati,
pentru persoanele nascute in anul 1957 varsta standard de pensionare barbati este de 65 ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 ani, stagiul minim de cotizare fiind de 15 ani, avand in vedere prevederile legii 263/2010 pentru anii lucrati in grupa II de munca pina la data de 01.04.2001 se acorda o reducere la varsta standard de pensionare de 1 an la 4 ani lucrati deci pentru 24 ani lucrati beneficiaza de o reducere de 6 ani deci va indeplinii conditiile de varsta la implinirea varstei de 59 ani, la nii efectivi lucrati se adauga si anii de somaj si un plus de 6 anii pentru perioada cat a lucrat in grupa a II astfel stagiu de cotizare sa fie de 35 ani.
am nevoie de o informatie cu privire la o situatie intalnita.
In anul 2012 am introdus o actiune in instanta pentru recuperarea unor drepturi banesti neacordate conform ccm de catre angajator. Actiunea a fost introdusa de catre organizatia sindicala in numele si pentru membrii sai de sindicat. Avand in vedere faptul ca la data introducerii actiunii un numar de fosti salariati ai angajatorului nu mai erau membrii de sindicat ai organizatiei care a inaintat actiunea acestia nu au mai fost prinsi pe tabelele inaintate in instanta cu toate ca in perioada pentru care s-au cerut drepturile erau membrii platitori.
Acestia au inaintat in nume propriu o noua actiune avand ca obiect drepturi banesti pentru sumele pe care organizatia sindicala le-a castigat in instanta dar actiunea este indreptata impotriva organizatiei sindicale si angajatorului.
va rog sa-mi spuneti care ar fi exceptiile pe care le pot invoca in intampinare in numele organizatiei sindicale pe care o reprezint.
cu multumiri