avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate C_Catalin

Activitate C_Catalin

Răspuns la discuția Impozit auto 2012
Am gasit singur ce cautam.
Rog un moderator sa inchida topicul.
Răspuns la discuția Impozit auto 2012
Multumesc ynocenta

Daca doream sa inmatriculez masina (2500 cmc) pe BG o faceam pana acum sau o inmatriculam pe cea veche (3000 cmc).

Eu doresc o informatie care sa aiba un temei legal privind valoarea impozitelor.

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu grila de impozitare pentru autovehicule, pentru anul 2012.

Impozitele pentru autovehicule au fost modificate in 2010 prin OUG 59/2010.
Art. I
2. 2. La articolul 263, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) In cazul oricaruia dintre urmatoarele autovehicule, impozitul pe mijlocul de transport se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica a acestuia, prin inmultirea fiecarei grupe de 200 cm^3 sau fractiune din aceasta cu suma corespunzatoare din tabelul urmator:

1. Motorete, scutere, motociclete si autoturisme cu capacitatea cilindrica
de pana la 1.600 cm^3 inclusiv 8
2. Autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 1.601 cm^3 si 2.000 cm^3 inclusiv 18
3. Autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 2.001 cm^3 si 2.600 cm^3 inclusiv 72
4. Autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 2.601 cm^3 si 3.000 cm^3 inclusiv 144
5. Autoturisme cu capacitatea cilindrica de peste 3.001 cm^3 290
6. Autobuze, autocare, microbuze 24
7. Alte vehicule cu tractiune mecanica cu masa totala maxima autorizata de
pana la 12 tone inclusiv 30
8. Tractoare inmatriculate 18

Apoi Legea 88/2011 spune ca:

Art. II. - Prevederile art. I din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal se aplica pana la data de 31 decembrie 2011.

OUG 125/2011 nu mai pomeneste nimic de impozitele acestea.

Deasemenea nici HOTARAREA nr. 50/2012 din 25 ianuarie 2012 nu mai spune nimic.

Deci, pentru 2012, raman in continuare aceleasi valori pentru impozitele auto stabilite prin OUG 59/2010 sau revin cele anterioare OUG 59?
Amenda din cate am citi este de la 500 lei la 1.000 lei (probabil 250-500 in 24h) si nu se merita.
Teoretic cand inregistrez la financiar masina (dupa ce iau fiscalul de la vanzator) trebuie sa-mi dea fisa cu stampila lor de luare in evidenta. Dar acum 2 ani m-au pus sa platesc impozitul pe tot anul pentru asta.
Acum am gasit textul de lege in baza carora ei m-au pus sa platesc anticipat.

Codul Fiscal
ART. 265
"(3) Deţinătorii, persoane fizice sau juridice străine, care solicită înmatricularea temporară a mijloacelor de transport în România, în condiţiile legii, au obligaţia să achite integral, la data solicitării, impozitul datorat pentru perioada cuprinsă între data de întâi a lunii următoare celei în care se înmatriculează şi până la sfârşitul anului fiscal respectiv."

Dar eu nu am nevoie de inmatriculare temporara si nu am avut nevoie nici atunci.
Dar cum si codul fiscal se poate modifica prin ordonante de urgente (ca si impozitele la jumatatea anului trecut), care sunt in contradictoriu chiar cu principiile fiscalitatii, este posibil sa se fi schimbat.


Sper sa fie asa.
In 2009 am cumparat o alta masina in martie, am mers in aprilie sa o inregistrez la administratia financiara si ca sa imi poata puna stampila pe actele de inmatriculare pentru Politie, mi-au cerut sa achit impozitul pe tot anul ca altfel nu era posibil.
Acum sper sa fie totul ok.
Anul asta am vandut masina cumparata in 2009 si am pierdut 3 zile pe la Dir.Taxe si Impozite Locale sector 5, sa sa platesc impozitul si sa-mi poata elibera certificatul fiscal.

<b>Ziua 1</b>: uitasem ca se marise impozitul de jumatatea anului trecut si nu avem toata suma la mine. Imi facusera o nota de plata de cca.2600 lei

<b>Ziua 2</b>: norocul meu ca nu am platit in prima zi, au refacut calculul si era de plata suma de cca 2200 lei.
Am platit, apoi nu gaseau dovada platii la o amenda din 2009 si vroiau sa o platesc iar. O amenda din 2010 nici nu o aveau la dosar (nici platita, nici neplatita), iar una de prin 2006 era acolo platita.
Nu puteau deci sa-mi elibereze fiscalul.
A trebuit sa rascolesc actele de acasa pana am gasit-o.

<b>Ziua 3</b>: Am primit certificatul fiscal cum ca nu am datorii la un ghiseu si a trebuit sa merg la alt ghiseu sa fac radierea fiscala. Aici in afara de certificatul fiscal in care scria negru pe alb ca nu am datorii, amenzi neachitate, etc, mi-au cerut si dovada platii impozitului, chitanta, ca sa vada ca am platit. Le-am dat-o si pe aia (le mai dadusem "......", zilele anterioare).
Mi-au inmanat dovada radierii fiscale.
Si asa am scapat.
Multumesc pentru informatiile furnizate.

Voi merge dupa cumparare la administratia financiara ("care este" sector 5) sa inregistrez autovehiculul si atunci ma voi lamuri daca pot sa platesc doar impozitul pana la jumatatea anului.

In 2009 am cumparat o alta masina in martie, am mers in aprilie sa o inregistrez la administratia financiara si ca sa imi poata puna stampila pe actele de inmatriculare pentru Politie, mi-au cerut sa achit impozitul pe tot anul ca altfel nu era posibil.
Acum sper sa fie totul ok, deoarece nu am nevoie de stampila lor pentru autorizatia de circulatie provizorie. Apoi dupa 2 luni o sa le plataesc si impozitul (pe care ei nu-l merita).
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina inmatriculata deja in Romania si la care impozitul este de cca. 900 RON/an.
Doresc ca inmatricularea pe numele meu sa o fac dupa 2-3 luni dupa ce o cumpar, insa in aceasta perioada sa pot circula cu ea inmatriculata provizoriu. Din cate am mai citit pe acest forum inregistrarea la administratia financiara se face in 30 de zile de la data mentionata pe contract.
Pot inregistra masina la administratia financiara fara sa trebuiasca sa platesc impozitul la momentul depunerii actelor?
As vrea sa mai pot circula cu masina macar 2 luni (eventual cu nr provizorii) inainte sa o inmatriculez chiar daca voi plati impozitul din urma, insa ma intereseaza daca se poate.
Apreciez si indrumarea spre un articol legislativ.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez o masina inmatriculata deja in Romania si la care impozitul este de cca. 900 RON/an.
Doresc ca inmatricularea pe numele meu sa o fac dupa 2-3 luni dupa ce o cumpar, insa in aceasta perioada sa pot circula cu ea. Din cate am mai citit pe acest forum inregistrarea la administratia financiara se face in 30 de zile de la data mentionata pe contract.
Pot inregistra masina la administratia financiara fara sa trebuiasca sa platesc impozitul la momentul depunerii actelor?
As vrea sa mai pot circula cu masina macar 2 luni (eventual cu nr provizorii) inainte sa o inmatriculez chiar daca voi plati impozitul din urma, insa ma intereseaza daca se poate.
Apreciez si indrumarea spre un articol legislativ.

Va multumesc anticipat.